Britský plukovník o českých vojácích: Byli nejlepší

Je to již pět let, co se nám, bývalým příslušníkům SOG, podařilo očistit jméno Útvaru Speciálních Operací a vrátit zpět čest všem příslušníkům útvaru. Málokdo si dovede představit frustraci vojáků, kteří bojovali tváří tvář nepříteli, umírali a po návratu do vlasti byli nazváni zbabělci, zloději a jejich útvar byl zrušen. Děkuji všem, kteří nám v těchto těžkých chvílích vyjadřovali podporu a neuvěřili tendenčním lžím, jejichž jediným cílem bylo útvar zrušit. Zvláštní poděkování bych chtěl vyjádřit pánům Kryštof Peterka a Marek Polanecký, bez jejich pomoci by se nám to nikdy nepodařilo.

Plukovník britské armády sir Richard Westley o vojácích útvaru SOG.

Praha – Byli to vynikající vojáci. Když jsme se dostali do potíží, byli to oni, kdo nás dostal do bezpečí.

Britský plukovník ve výslužbě Richard Westley má pro české vojáky ze speciální jednotky SOG jen slova chvály. Velel jim před lety v Afghánistánu během války proti terorismu.

Česká armáda ovšem měla na vojáky ze SOG zjevně jiný názor, jednotku se špatným mediálním obrazem před třemi lety zrušila. Jako jeden z argumentů posloužila anonymně šířená vylhaná historka o tom, že příslušníci jednotky nechali Brity uprostřed bojové operace na holičkách a utekli jim.

Westley po letech promluvil pro deník Insider, aby českým kolegům pomohl vrátit jejich čest. Svá slova nyní zopakoval i pro Aktuálně.cz

Plukovník Westley velel Čechům v Afghánistánu.

„Českou jednotku SOG tvořili vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den. Dokonce když bylo naše ústředí obklíčeno Tálibánem a pod palbou, chránila nás právě česká jednotka. A když se jeden z mých vojáků dostal do potíží, byli to čeští vojáci, kdo ho dostali bezpečí,“ řekl Aktuálně.cz plukovník Richard Westley, který dnes pracuje v soukromém sektoru v bezpečnostní branži.

A.cz: V českém tisku se objevily informace o tom, že čeští vojáci z jednotky SOG nechali své britské kolegy na holičkách přímo v boji. Vy jste jim tehdy v roce 2007 velel. Vybavujete si nějakou takovou situaci?

„Ne, nic takového si nevybavuji. Bylo to přesně naopak. První český turnus, který byl pod mým velením od dubna do září 2007, byli vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den. Když naše ústředí obklíčil Tálibán a zahájil útok, byli to čeští vojáci ze SOG, kdo chránil naši centrálu. Podobně dokázali zachránit a dostat do bezpečí jednoho z mých mužů, který se dostal do potíží.“

Kdo je Richard Westley

  • velící důstojník britské armády ve výslužbě
  • coby plukovník velel v roce 2007 kontingentu v Afghánistánu a pod jeho velení spadal i český útvar speciálních operací SOG
  • prošel několika bojovými operacemi, včetně Bosny či Kosova, působil i v Sieře Leone, Severním Irsku, Albánii či Pákistánu
  • je držitelem Řádu britského impéria, který dostal právě za velení v Afghánistánu, obdržel také Válečný kříž za statečnost a operační velení v Bosně
  • z armády odešel loni po 27 letech služby
  • dnes se věnuje soukromému byznysu v bezpečnostní oblasti

 

A.cz: Vybavíte si něco, co by mohlo snížit kredit české jednotky SOG během jejího působení v Afghánistánu?

„Nevím, určitě se nic takového nestalo během mého velení. Vybavím si nějaké zprávy o tom, že jedno z pozdějších nasazení vojáků SOG provázely komplikace, ale jen proto, že nebyli nasazováni tak, aby to odpovídalo jejich výcviku, dánskými nebo jinými veliteli. Ti je měli využívat  na statické hlídání kolem táborů. Moje zkušenost je taková, že to byli absolutně skvělí vojáci a hned zítra bych s nimi šel do jakékoli operace znovu.“

A.cz: Nemohly se zmiňované potíže týkat těch dalších rotací českých vojáků pod britským velením, u kterých jste nebyl? Neslyšel jste o tom v britské armádě?

„Nikdy jsem v britské armádě neslyšel žádné stížnosti na české vojáky. Ale asi bych měl říct, že jsem možná znal tyto české vojáky lépe než ostatní velitelé. Už proto, že jsem ještě před jejich nasazením v Afghánistánu jel do Prahy, abych se s nimi seznámil. Probrali jsme možnosti jejich nasazení, a když pak přijeli, znovu jsme plánovali všechno spolu. Nevím, jak dobře české vojáky znali lidé z dalších rotací. Jednotka SOG byla vycvičená na vysoké úrovni, byli to jedni z nejkvalitnějších vojáků, s nimiž jsem byl na misích. Je pro mě nepředstavitelné, že by, pokud by byli správně řízeni, udělali něco z toho, z čeho měli být obviňováni.“

A.cz: Odmítat operace měli čeští velitelé…

Pokud by velitelé cítili, že zadávám vojákům úkoly neodpovídající jejich výcviku, mohli mi to říct. Ale to jsem z jejich úst nikdy neslyšel. Vždy jsem s nimi plánované akce konzultoval, což je naprostý základ spolupráce v mnohonárodních vojenských misích. Vždy si vysvětlíte, co je potřeba udělat, a druhá strana má možnost říct, zda je taková akce politicky i vojensky akceptovatelná. Při každé akci jsme si spolu sedli a pokaždé Češi řekli: Ano, jdeme na to.

A.cz: Nakolik a jak vám v bojových operacích čeští vojáci ze SOG pomáhali?

Bez nich bych prostě a jednoduše nemohl v Afghánistánu dělat svou práci. Tehdy jsem měl pod sebou dvě roty, pouze 300 vojáků. Takže Češi fungovali jako záložníci pro bojové operace. Pokaždé, když byl nějaký problém, šli se mnou do boje. Každý den se podíleli na mých operacích a vždy jsem se na ně mohl spolehnout. Byli naprostou součástí mé bojové jednotky.

A.cz: Komunikoval jste s českou armádou ohledně působení českých vojáků ve vaší jednotce?

Když jsem se vrátil z mise, napsal jsem dopis českému ministerstvu obrany, abych poděkoval za vynikající výkon českých vojáků a sdělil české armádě, že chování a odvaha českých vojáků ze SOG byla naprosto vynikajicí.