Rubriky

Hasíme požár injekční stříkačkou

Vždy, když dojde k nějakému teroristickému útoku v Evropě (v jiných částech světa nás to v podstatě nezajímá), tak se objeví na mediální scéně velké množství politiků, kteří přesně vědí, co máme dělat. Snaží se veřejnost přesvědčit o tom, že právě oni mají ten recept na ochranu občanů před terorismem, a pořádají nesčetné tiskové konference, kde občany informují o přijatých bezpečnostních opatřeních. Policie a bezpečnostní aparát zvyšuje výkon na vyšší obrátky, staví zátarasy a posiluje počet policistů v ulicích.

Bude to ale stačit? Nemyslím si. Základní problém je v tom, že věci nejsou nazývány pravými jmény – politici se bojí přiznat mylná rozhodnutí, která umožnila nárůst terorismu v Evropě a tím pádem nejsou ani schopni přijmout účinná protiopatření, protože by samozřejmě přiznali chybu.

Každý, kdo prohlásí, že zvyšující se vlna útoků v Evropě souvisí s migrační vlnou, je okamžitě označen za xenofoba, rasistu a nejnověji i za šovinistu, případně pravicového populistu. Přitom jeden nemusí být ani odborník na mezinárodní politiku nebo terorismus, aby věděl, že před několika lety jsme se nemuseli bát jít si koupit na náměstí vánoční punč.

Samozřejmě, ne všechny útoky jsou spojené s migranty, ale v podstatě všechny jsou spojené s radikálním Islámem. Evropa je zaplněna migranty, kteří k nám přichází z různých částí světa. Část z nich skutečně přichází z oblastí ohrožených válkou, ale většina z nich jsou ekonomičtí migranti.

Jsem přesvědčen, že ekonomičtí migranti skutečně tvoří velkou část migrační vlny, byť se mě různé neziskové organizace a průzkumy snaží přesvědčit o opaku. Prostě jim nevěřím. Zveřejnění faktu, že se jedná o většinu ekonomických migrantů, by nezapadalo do plánu „neziskovek“ (mohli bychom chtít, aby se migranti vrátili domů, ale o koho by se pak tyto organizace staraly, přesněji řečeno na koho by čerpaly tučné dotace?).

Ani by to nebylo populární pro vládnoucí garnituru, která by musela kápnout božskou a přiznat: „lhali jsme vám“. Nebudu zde vypisovat, co je potřeba udělat, o tom již bylo řečeno mnoho. Každopádně se jedná o nepopulární opatření, která budou jistě částí populace přijímána negativně, ale je to jediná možnost, jak zastavit požár teroristických útoků, který se pomalu rozhořívá celou Evropou.

Současné snažení politických špiček mi připadá, jako kdyby se politici snažili rozsáhlý požár uhasit stříkáním vody z injekčních stříkaček. Požár neuhasí, ani nezabrání jeho přeskočení na další objekt. Jediné, co požár uhasí, je umožnit příjezd velkého hasičského vozu s odhodlanou posádkou. Zavolat na pomoc tento vůz ovšem znamená přiznat, že vaše injekční stříkačky jsou neúčinné. Každopádně bez příjezdu hasičů požár neuhasíte.

Lumír Němec, Thor Tactical