Rubriky

Jakub Janda: „Evropské hodnoty ctí lidskou důstojnost“

Původně jsem během vánočních svátků chtěl vypnout počítač a k ničemu se nevyjadřovat, ale bohužel jsem to nevydržel a musím reagovat na Jakuba Jandu a jeho vyjádření k tragické události – pádu ruského letadla s Alexandrovci na palubě.

Tento člověk se k této tragické události vyjádřil na svém facebookovém profilu. Tedy, ne že bych zrovna jeho „zeď“ sledoval, ale převzaly to i další internetové stránky a přes FB se to dostalo i ke mně. Nejdříve citace jeho prohlášení z Jandova FB:

„Jenom abychom si to ujasnili:
– Ztráta každého lidského života je tragická.
– V ruském letadle zemřeli převážně představitelé ruských ozbrojených sil na cestě do válečné zóny, ve které má ruská armáda na svědomí masivní a v poslední dekádě bezprecedentní vyvražďování civilistů ve stylu vyvražďování Čečenska. Západní svět, včetně jinak k Moskvě dost tolerantních Francouzů, mluví o válečných zločinech.
– Cestující daného letu byli na cestě podpořit toto ruské válečné tažení. Nebyly to žádné nevinné babičky na vánočních trzích, ale představitelé ruských ozbrojených sil. Včetně ruských novinářů, kteří po stovkách dostávají ruská vojenská (!) vyznamenání za to, že jsou poslušnou součástí kremelské mašinérie.
To nijak nesnižuje osobní tragédii pro jejich blízké, nebo váhu jejich životů. Sami se rozhodli sloužit ruské vojenské mašinérii. Při její vojenské operaci zemřeli.
Závěr: Jejich smrt samozřejmě neoslavuji, jen vysvětluji, že zemřeli jako součást ruské vojenské operace v Sýrii.“

Nejdříve pár slov k působení Ruska v Sýrii. Rozhodně si nemyslím, že ruská přítomnost v syrském konfliktu je černobílá, a že nedochází k žádným excesům, každopádně zapojení Ruska do bojů v Sýrii dokázalo pohnout měřítkem vah, které do té doby byly více méně v neutrální pozici a věci se začaly hýbat.

Jinak Rusko bylo prvním státem, který začal intenzivně napadat zásobovací kolony mezi ISIS a Tureckem, které do té doby nechávala koaliční letadla bez povšimnutí, a tím došlo k omezení zdrojů ISIS.

Myslím, že v současné době pouze málo lidí na světě ví, jak vypadá situace v Sýrii, kdo válčí s kým a hlavně kdo je kladný a kdo je záporný (samozřejmě s výjimkou Islámského státu). Malý příklad. Kurdské milice YPG jsou hlavní vojenskou silou, která poráží bojovníky ISIS na území Sýrie, tyto jednotky jsou podporovány koalicí jak letecky, tak logisticky, USA v prosinci rozmístily 250 příslušníků SF na území Sýrie na podporu YPG.

Na druhou stranu Turci považují Kurdské YPG za teroristickou organizaci a cíleně útočí na jejich pozice. Dva čeští občané, kteří jsou zadržováni v Turecku, byli také podporovatelé YPG, ne PKK nebo ISIS, přesto byli v Turecku zadrženi a budou pravděpodobně odsouzeni.

Po jednání české reprezentace v Turecku jsme se z úst ministra Zaorálka dozvěděli, že není možné, aby ten, kdo je terorista v Turecku, nebyl teroristou i pro Evropany, a že si přiváží seznam cca 50 lidí, kteří jsou z pohledu Turků považováni za teroristy. Kde je tedy pravda, mají pravdu Turci, kteří je považují za teroristy nebo koalice, která je podporuje? A stejné to bude i s účinkováním Ruska na syrském hřišti.

Každopádně zpět k Jakubu Jandovi. Nebudu se zde vyjadřovat k jeho minulosti, o jeho masturbaci na kameru již bylo napsáno dost, a každý ať si obrázek udělá sám. Jakub Janda je klasickým příkladem produktu dnešní doby, člověk, který se chytil příležitosti v organizaci, která je placena z našich daní a jejímž posláním je – citace Evropských hodnot – „Pomáhat čelit agresivním režimům, radikalizaci uvnitř společnosti, šíření autoritářských tendencí a extrémistických ideologií včetně islamismu“. Faktickým působením této organizace pak je pak hlavně šíření unijní propagandy a názorů Bruselu, bez ohledu na zájmy občanů a národních států.

Janda píše: „V letadle letěli představitelé ruských ozbrojených sil do válečné zóny, kteří letěli podpořit ruské válečné tažení, jsou to představitelé ruské válečné mašinerie a za svou poslušnost dostávají vyznamenání“. Jakoby jinými slovy naznačoval: „To je dobře, že jste spadli, alespoň tam bude těch zlých vojáků míň“.

Za svou kariéru jsem často viděl smrt a její důsledky, jak v zahraničí, tak i doma. Vím, jak smrt blízkých působí na jejich okolí a co pozůstalí prožívají. Myslím, že jsem dost otrlý a na ledacos zvyklý, ale nikdy bych si nedovolil zlehčovat něčí smrt takovými žvásty, jako to udělal Jakub Janda. Na rozdíl od něj jsem si vždy dokázal vážit lidského života a lidské důstojnosti a to i u nepřátel. Vždy jsem je ctil jako bojovníky, i když bojovali proti nám, a nikdy bych si nedovolil říct: „Dobře ti tak, neměl jsi sem lézt“.

Pan Janda se projevil jako patolízalský ignorant bez kapky lidskosti. Tzv. „evropské hodnoty“ se lidskosti a zdravému rozumu vzdalují každým dnem stále víc, a já se ptám, kde to skončí. Každopádně, kdyby skončila Evropská unie a žvásty existencí typu pana Jandy, vůbec bych se nezlobil.

Autor: Lumír Němec, Thor Tactical