Rubriky

Pepřový sprej rozjetý kamion nezastaví

Nedávno jsem se dostal do sporu s jedním úředníkem z Bruselu, který mě přesvědčoval o tom, že povolení legálních zbraní je v podstatě nesmysl, a že zvýšené množství zbraní mezi obyvateli bude mít vliv na zvýšení kriminality. „K sebeobraně je dostatečně vhodný pepřový sprej, který útočníka dokáže zastavit, a navíc na něj nepotřebujete žádné povolení“. Tolik citace.

Ano, v některých případech je skutečně použití pepřového spreje, případně jiného sebeobranného prostředku jako teleskopický obušek nebo taktické pero vhodnější, ale rozhodně ne vždycky. Vzpomněl jsem si na jeho slova poté, co se ukázalo, že teroristu, který zabíjel pomocí kamiónu v Izraeli, dokázal zastavit duchapřítomný občan se zbraní. Jak by to asi vypadalo, kdyby ten člověk neměl zbraň, ale „pepřák“? Pokusil by se vyskočit na stupačku vozu a stříkal na řidiče skrz boční okénko nebo by se postavil před kamion a stříkal pepřový sprej na přední sklo? Asi ne. Takže kdyby ten člověk neměl zbraň, je vysoce pravděpodobné, že oběti by nebyli čtyři, ale mnohem více. Neboť terorista by měl dostatek času vozidlo opět otočit a použít k útoku na další chodce, kterých v místě incidentu bylo více.

Faktem ovšem je, že střelec, který zbraň použil, nebyl žádný nováček, ale člověk, který se zbraní umí zacházet. Podle toho, jak jsou na fotografii vidět zásahy na předním skle, zřejmě se jedná o pravidelné opakování dvojstřelů až do té doby, dokud nebyl terorista zabit. A v tom případě před tímto člověkem klobouk dolů. Střílel pod stresem, šlo mu o život, a určitě nestřílel za ideálních střeleckých podmínek, tak jak je tomu na střelnici. Musel to tedy být střelec, který nejenom vlastnil legální zbraň, ale také ji uměl precizně ovládat.

TIP: ThorTac nabízí kurzy střelby pro úplné začátečníky, pokročilé i experty. Přehled kurzů.

Zajímalo by mě, co by zmiňovaný úředník řekl dnes a čím by argumentoval, ale nepochybuji o tom, že by si něco našel. Mohl by začít tím, že střelba proběhla v parku a ne na ulici, takže střelec nezpůsobil ztráty na životech okolním lidem nebo že střílel zblízka atd. Každopádně pochybuji, že by přiznal chybu a řekl: „Zmýlil jsem se,“ – to se v Bruselu (nejen v Bruselu, ale v politice obecně) nenosí.

„Bruselští mimoni“ to nepřiznají stejně tak, jako nepřiznali, že systém selhává, a že umožnění nekontrolovaného přílivu migrantů do Evropy byla kardinální chyba, která ohrožuje obyvatele Evropy na životech. Kdyby si to přiznali, tak by pak museli urychleně opustit svoje neomarxistické názory a začít se starat, jak napravit to, co podělali, a do toho se nikomu evidentně nechce. Takže si dál budou stát tupě na svých názorech a jednat tak, jak jednali po teroristickém útoku v Berlíně, kdy jako odpověď na berlínský atentát předložila Evropská komise ke schválení návrh směrnice, ve které se jedná o omezení legálně držených zbraní. Jako u blbých na dvorku.