Rubriky

Kurz přežití trochu jinak aneb staň se ochráncem smečky!

Kurzů přežití můžete najít na různých webových stránkách plno. Ale řekněme si není kurz jako kurz. Jeden takový redaktor našeho magazínu absolvoval v loňském roce, a upřímně, moc nadšený z toho nebyl. Dva dny se pohyboval v lese s instruktorem, který jim sice ukazoval zajímavé věci, ale nic, co by si nemohl najít na webu. Z kurzu se v podstatě vyklubala taková cesta po naučné stezce s výkladem průvodce. Zájem o kurzy tohoto druhu však roste, i naše redakce občas dostává dotazy od našich čtenářů, jestli bychom jim nemohli poradit na základě čeho si vybrat.

Kurz přežití trochu jinak

Kurzů přežití můžete najít na různých webových stránkách plno. Ale řekněme si není kurz jako kurz. Jeden takový redaktor našeho magazínu absolvoval v loňském roce, a upřímně, moc nadšený z toho nebyl. Dva dny se pohyboval v lese s instruktorem, který jim sice ukazoval zajímavé věci, ale nic, co by si nemohl najít na webu. Z kurzu se v podstatě vyklubala taková cesta po naučné stezce s výkladem průvodce. Zájem o kurzy tohoto druhu však roste, i naše redakce občas dostává dotazy od našich čtenářů, jestli bychom jim nemohli poradit na základě čeho si vybrat. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat několik společností, které podobné kurzy připravují. Jak první jsme oslovili společnost Thor Tactical, která pořádá týdenní kurz přežití pod názvem „Staň se ochráncem smečky“. Konkrétně jsme se ptali jednoho z instruktorů společnosti pana Pavla Bednáře.

V čem je váš kurz jiný a proč by si zájemci měli vybrat kurz právě u vaší společnosti?

Náš kurz není klasický kurz přežití v přírodě, tak jak si mnozí představují. Jedná se komplexní týdenní kurz, který je zakončen 24 hodinovým cvičením. Neučíme pouze jak přežít v přírodě s minimem vybavení, ale učíme toho mnohem víc. Cílem kurzu je připravit zájemce, tak aby byl schopen přežít nejenom v přírodě, ale i v případě že se ocitne v nějaké krizové situaci, například v oblasti, kde probíhají bojové operace, a kdy mu bude hrozit nebezpečí nejenom vlivem nepříznivých přírodních podmínek, ale je zde i riziko ze strany bojujících složek.

Z čeho se tedy tento kurz skládá?

Kurz je složen z několika částí, tak aby tvořil ucelený celek. Jsou zde základy první pomoci, abyste byli schopni stabilizovat zraněného i když nepřijede ambulance, seznámíte se z různými druhy zbraní, včetně automatických a historických zbraní, a naučíte se, jak je použít v případě nutnosti. Součástí je i seznámení s lukem, jak jej jednoduše vyrobit a jak z něj střílet. No a samozřejmě přežití v přírodě, navigace, pohyb po území obsazeném nepřítelem a mnoho dalších užitečných věcí, které vám mohou pomocí přežít v krizové situaci.

To je skutečně dost obsáhlý kurz, je možné si to všechno zapamatovat během pěti dní?

Nejedná se samozřejmě o nějaké hluboké znalosti, ale o základní seznámení s danou problematikou, tak, abyste byli schopni přežít krizovou situaci. Celý kurz je vlastně složen ze dvou hlavních částí. Od pondělí do čtvrtka probíhá intenzivní příprava-výcvik a čtvrtek, pátek strávíte v terénu, kde si budete moct vše vyzkoušet. Když se budete chtít najíst, musíte si rozdělat oheň a připravit potravu. Chcete se vyspat musíte si vybudovat přístřešek a přečkat noc. Nejedná se, ale o žádný čundr, s sebou budete mít jenom to nejnutnější, abyste se naučili přežít i bez spacáku, karimatky a konzerv. A aby to nebylo tak jednoduché, budou vás po lese hledat nepřátelské hlídky, takže nudit se určitě nebudete.

Jak často pořádáte tento kurz?

Kurz pořádáme dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Tedy v době, kdy jsou klimatické podmínky pro výcvik příznivé, není zima, že by někdo zmrznul, ale bez pořádného zabezpečení se venku nikdo v klidu nenají ani nevyspí. Snažíme se o to, aby se naši klienti něco naučili a zároveň aby je to i bavilo.

Detailní informace a registrace na tento unikátní kurz jsou zde.

Článek na SecurityMagazin.cz naleznete zde.