Rubriky

Vzkaz Evropy Kurdům: „Kurdové všech zemí vyližte nám… !“

Ten, kdo se více zajímá o situaci v Sýrii a o boje proti Islámskému státu, ten ví, že jednotky, které se podílejí největší částí na boji proti Islámskému státu jsou kurdské jednotky. Bez těchto bojovníků by situace v Iráku a Sýrii vypadala jinak, a Islámský stát by se dál držel ve svých pozicích nebo by atakoval i další země. Záměrně píšu „ten, kdo se zajímá“, protože z médií se o tomto tématu mnoho nedozvíte, Kurdové totiž nejsou pro Evropské politické špičky příliš populární.  O tom, jak moc nepopulární Kurdové jsou, jsem se mohl přesvědčit na vlastní kůži poté, co byla v loňském roce oficiálně otevřena kancelář YPG v Praze (tato kancelář dnes již neexistuje).

Každopádně Kurdové dál pokračují v boji proti ISIS na území Sýrie a Iráku,a to, že na ně více či méně celý svět kašle a pouze čeká, jak to dopadne, s tím jsou již smířeni. Co jim také jiného zbývá? Snaží se získat podporu kde se dá, ale bez většího úspěchu. V tichosti se dál starají o více než 700 000 uprchlíků, kteří jsou na území Rojavy (syrské území pod kurdskou zprávou), na které nikdo nic nepřispívá a přitom dál vedou boje proti ISIS v předměstí Rakka.

Velmi znepokojující je však naše mlčení a tichý souhlas s akcemi Turecka, namířenými přímo proti těmto Kurdským jednotkám. Když v Sýrii něco podnikne Asad, jsou média plná odsuzujících prohlášení,  nemluvě o odvetných opatřeních – i když o viníkovi posledního chemického útoku mám jisté pochybybnosti. Když ale Turci masakrují Kurdy na území Sýrie a Iráku, tak jen mlčíme a tváříme se, že se nás to netýká. Jsme totiž podělaní z našeho „spojence“ Erdogana. Tento diktátor si dělá, co chce, a směje se celému světu do očí.

Prohlášení Syrských Kurdů, které v médiích neuvidíte

STATEMENT BY REPRESENTATION OFFICES OF ROJAVA-NORTH SYRIA IN EUROPE 25 APRIL 2017 URGENT:

Condemnation of Aggression by Turkish Military Forces Against Civilian Populations in RojavaNorth Syria and Yezidis in Shingal, Iraqi Kurdistan The Representation Offices of Rojava-North Syria in Europe hereby strongly condemn the actions of the Turkish military taken last night, 25 April 2017. The Turkish army conducted at least 13 air strikes against the General Headquarters of the YPG in Qarachox area in Cezire canton, Rojava-North Syria as well as multiple attacks against the Shingal region in an act of blatant aggression and disregard for the sanctity of human rights and the lives of civilians. This hostile action must be condemned at once by the international community, and we call upon the international coalition to recognize this brutality, hold accountable those responsible, and ensure no further attacks like this will be allowed to occur. At a time when the YPG, YPJ, and SDF forces are claiming more and more victories against the terrorist group IS in and around Raqqa, this is a clear attempt by Turkey to undermine our progress and achievements in combating extremism. However, we affirm that these attacks will not deter us in continuing to prevail against terror and extremism. Our resolve will only grow stronger following this aggression. Again, we call upon the Syrian people as well as the entire international community to join us in rejecting these horrifically hostile actions of the Turkish regime, and to come together in support of the people in Qarachox, Qamishli, Amouda, Shingal, and all other affected areas.