Rubriky

Zákaz ucuknutí pohledem- Další novinka v dnešním multikulturním světě

Další novinka v dnešním multikulturním světě

To, že Evropa blázní, zaregistroval již asi každý. Těhotné  ženě není vhodné říkat těhotná žena, je to nově „těhotný člověk“, abychom neuráželi třetí pohlaví.  Básnička o mamince vytváří v dětech genderový stereotyp. Muži dělají modely na obličejový make up, předvádějí dámské prádlo a mnoho dalších nesmyslů, které by můj dědeček asi nikdy nepochopil. Nutno dodat, že nastavenému trendu příliš nerozumím ani já.

Zřejmě proto, že tupě mlčíme, tak se nás představitelé multikulturní vlny snaží zásobovat dalšími „chytrými“ příkazy. Mezi takové novinky patří také nová směrnice Oxfordské univerzity, jejímž cílem je omezení rasové nesnášenlivosti mezi studenty. Jedná se o zákaz uhýbání pohledem před svým spolužákem a kladení nevhodných otázek, jako je například dotaz na zemi původu.  Vedení školy rozeslalo studentům tato nařízení v pravidelném newsletteru. V něm se vysvětluje, že uvedené situace mohou být projevem každodenního mikrorasismu, jemuž je třeba předcházet.

Nejedná se o aprílový žert, ale o hořkou realitu, která nám každodenně ukazuje, kam směřujeme, a nikdo z normálně uvažujících lidí si asi neumí představit, kde až to může skončit. Místo toho, aby se studenti vnímali jako potenciální přátelé, kteří si jsou rovni, nutí je paradoxně  akademici vidět barevné odlišnosti. Nařízení tak bude překážkou spontánnímu chování, protože komunikace bude pod rouškou těchto pravidel. Dovedete si představit situaci, kdy potkáte svého nového spolužáka, a nemůžete mu položit běžnou otázku: „Ahoj, odkud jsi?“. Nebo že půjdete po chodbě, a budete se všem dívat do očí, abyste nemohli být nařknuti z toho, že uhýbáte pohledem? No já si to představit neumím, ale zřejmě to bude tím, že nejsem absolventem Oxfordu, ale „pouze“ Policejní Akademie. Také by mě zajímalo, jestli už vydali interní předpis, jak postupovat při dokazování spáchání přestupku „Ucuknutí pohledem“, protože dokazování bude asi složité. Na Oxfordu jsou však, jak známo, chytré hlavičky, oni na něco jistě přijdou.