Rubriky

Teroristé opět zabíjeli, musíme urychleně vyjádřit soustrast

Teroristický útok v Barceloně, kde na ulici opět umírali neviní lidé, vinou nějakého zfanatizovaného magora, kterému nejde o nic jiného než pozabíjet co nejvíce lidí. Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin. Zatím  není jasné podhoubí ani pohnutky útočníka, nicméně všechny indicie, které jsou zatím známé, jasně ukazují na čin radikálního islamisty. Zatímco se policie činí v ulicích a snaží se zamezit dalším ztrátám, tak čelní političtí představitelé si již připravují své projevy, ve kterých útok odsoudí a vyjádří svou hlubokou soustrast všem zúčastněným a pozůstalým. Myslím, že každý, kdo se stane účastníkem těchto hrůz nebo při takovém útoku přijde o svého blízkého, se může vykašlat na nějaké prohlášení vysokého politika. Ale jediné, co mu vyvstane na mysli je otázka, proč se to stalo a nedalo se udělat víc, aby se tomu zabránilo?!

Nikdy nebudeme chráněni na 100 %, to prostě nejde i při sebelepší práci bezpečnostního aparátu. Každopádně neustálé vyjadřování soustrasti a odsuzování teroristických činů, dalším útokům teroristů nezabrání.  Je třeba začít nazývat věci pravými jmény. Co mají všechny teroristické útoky z poslední doby společné? Není to národnost, věk útočníka nebo státní příslušnost. Ani není důležité, jestli se jedná o migranta nebo ne. Hlavním spojnicí téměř všech teroristických útoků je radikální islamismus a myšlenky které tito fanatici šíří.

Stále čekám, kdy někdo z vrcholných představitelů nazve věci pravými jmény, kdy někdo řekne, ano máme problém s fanatickými islamisty, kteří zabíjejí naše blízké a musíme s tím něco dělat. Bohužel stále nic… Místo toho slyším po každém útoku vyjádření soustrasti a omleté fráze o nutnosti společného postupu a další politické proklamace, abychom něco řekli a nikoho neurazili. Jak dlouho ještě budou muset umírat neviní lidé v ulicích?  Tak dlouho, než vystoupí někdo, kdo bude chtít nejenom řečnit, ale bude mít vůli se proti zlu fakticky postavit.   Juncker, Tusk nebo Merkelová to zcela jistě nebudou…….