Rubriky

Hon na bývalé velení SOG skončil neúspěšně

Pražský městský soud  potvrdil předchozí rozhodnutí a zamítl odvolání vrchního státního zastupitelství proti bývalému veliteli  Útvaru speciálních operací Vojenské policie ( SOG) Petrovi Krčmářovi a šéfovi logistiky útvaru Lubošovi Klimešovi. Skončila tak poslední kauza kriminalizace velení útvaru, jejímž jediným účelem bylo očernit velení SOG a  odůvodnit nikdy nevysvětlené zrušení této jednotky.

Několik faktů z historie. Útvar SOG se na podzim roku 2008 vrátil po téměř dvou letech ze svého působení v Afghánistánu. Během  nasazení v Afghánistánu se jasně prokázaly schopnosti vojáků SOG. Útvar byl všemi koaličními spojenci hodnocen velmi kladně a s nasazením jednotky se počítalo i pro další zahraniční operace. Realita byla ale bohužel jiná. Na jaře roku 2009 byl ze své funkce náčelníka Vojenské Policie  odvolán pan generál Kubát a na jeho místo nastoupil do té doby zcela neznámý generál Ložek. Ten okamžitě začal rušit Odbor vyšetřování VP a také SOG. To se mu povedlo a na podzim roku 2009 došlo ke zrušení útvaru.  Následně začala kriminalizace členů velení. Podávaly se trestní oznámení pro různé TČ. Jediným cílem tohoto jednání bylo obhájit zrušení útvaru.  Výcvik vojáků a vybavení stálo desítky milionů a tak bylo potřeba najít důvod. Ti kdo stáli za zrušením útvaru se neštítili ničeho. Prostřednictvím novináře Jana Gazdíka, začali zveřejnovat lživé články, ve kterých pan Gazdík kydal špínu na vojáky s cílem útvar očernit.  Vojáci útvaru však nemlčeli a všemi silami se snažili útvar očistit což se jim nakonec podařilo a postupně  vyvrátili všechny lži, které byly na příslušníky SOG naházeny.

Jsem opravdu velmi rád, že po devíti letech skončil hon na čarodějnice a bývalý velitel a vrchní logistik byli očištěni. Teď je řada na nás se ptát, na čí rozkaz generál Ložek  zrušil útvar a dohnat k odpovědnosti ty, kteří  připravili o práci 100 lidí, ničili životy a naprosto bezdůvodně vyhodili „z okna“ stovky milionů z kapes daňových poplatníků.