Rubriky

„Novinář“ Jan Gazdík opět lže o vojácích SOG

KOMENTÁŘ LUMÍRA NĚMCE | Vojenská policie má nového náčelníka, Pavla Kříže nahradil Miroslav Murček. Jaké je vlastně pozadí Křížova odvolání ministrem obrany Lubomírem Metnarem a je skutečně Murček lepší volbou? A jak do toho zapadá novinář Jan Gazdík?

Ministr obrany Metnar své rozhodnutí odůvodnil dlouhodobou nespokojeností s působením dosavadního náčelníka. Následně trochu víc poodkryl karty a prohlásil, že se Kříž dopustil závažných manažerských a personálních pochybení. Běžné fráze, kterou můžete použít kdykoliv a na kohokoliv. Očekával bych, že v případě odvolání tak vysoké funkce, jakou šéf Vojenské policie bezesporu je, se bude pan ministr obtěžovat s větším upřesněním chyb Pavla Kříže, ale budiž. 

Ve funkci Kříže k dnešnímu dni vystřídal Miroslav Murček, který dříve devět let šéfoval velitelství Vojenské policie v Olomouci. „Je zkušeným vojákem s pětadvacetiletou praxí u vojenské policie,“ uvedlo k rozhodnutí ministerstvo.

Znám oba tyto pány osobně. Pavla Kříže z doby, kdy byl právníkem na útvaru SOG a pana Murčeka jsem poznal, když byl mým velitelem v Afghánistánu v roce 2008. Kdybych si měl vybrat pod kým sloužit, určitě bych zvolil Pavla Kříže, který sice nemá vojenské školy a nemá tak ani patřičné zkušenosti s pochodováním po „buzerplace“, ale z mého pohledu je to chytrý a schopný chlap. S panem Murčekem mám několikaměsíční zkušenost ze zahraniční vojenské mise. Je to „opravdový“ voják, pro kterého bylo vždy základem mít správně zavázané tkaničky a jednotnou barvu trička, ale už absolutně nepochopil práci speciální jednotky a jako velitel bojových operací se ukázal jako absolutně neschopný. Proto taky byla jeho účast na misi v Afghánistánu předčasně ukončena a nahradil ho schopnější důstojník.

Důvodem, proč jsem se rozhodl napsat tento článek, není ani Pavel Kříž ani Miroslav Murček, ale někdo jiný. Je to osoba novináře Jana Gazdíka, který často a rád píše o armádě. Je to bývalý důstojník ČSLA, který studoval žurnalistiku v Sovětském svazu a poté jako dobře prověřený soudruh psal články do Obrany lidu, což byla jakási hlásná trouba komunistického režimu zaměřená na vojáky, aby byli politicky na patřičné úrovni. Po roce 1989 převlékl kabát a začal se považovat ze nezávislého novináře. V roce 2009 byl podezřelý, že je spícím agentem KGB a toto oznámení prověřovalo státní zastupitelství. Vzhledem k tomu, že vše utichlo, asi agentem KGB nebyl, alespoň doufám.

Poprvé jsem se s jménem Jana Gazdíka setkal v roce 2009, když byla rušena jednotka SOG a bylo potřeba tento bezprecedentní krok odůvodnit. Protože žádné relevantní důvody ani tehdy nebyly a dodnes nikdo oficiálně nezdůvodnil, proč došlo ke zrušení jednotky, tak se hledalo alespoň něco. A to něco našel pan Gazdík, který na jaře roku 2009 vydává článek ve kterém haní vojáky jednotky a dehonestuje jejich činnost v zahraničních misích. Tento článek byl naprosto vylhaný a nebyl podložen fakty. S dalším podobným dehonestujícím článkempak Jan Gazdík přichází o dva roky později. Opět snůška lží a nepravd.

Naneštěstí pro pana Gazdíka se vojáci SOG nehodlali smířit s pošpiněním jména a rozhodli se proti tomu bojovat. Jejich snaha vyústila rozhovorem s plukovníkem Richardem Westleyem, který velel jednotce v Afghánistánu v roce 2007, a ten všechny lži vyvrátil. Armáda měla zároveň k dispozici dopis od dalšího z britských velitelů podplukovníka Simona Bantona, ve kterém se vyjadřoval o činnosti SOG v afghánském Hilmandu, který opět uvádí věci na pravou míru. Tento dopis armáda v době, kdy Jan Gazdík psal své dehonestační články, nezveřejnila, tak si tak dovolím učinit alespoň já teď.

Dopis podplukovníka Simona Bantona

Odvolaný náčelník Vojenské policie Pavel Kříž byl shodou okolností také bývalým příslušníkem SOG. Jeden z prvních, kteří se k jeho odvolání vyjádřili byl opět Jan Gazdík a opět lhal. V rozhovoru pro Radiožurnál ze dne 13. 2. (vysílaném od 12:08), kde obhajuje kroky ministra Metnara, mimo jiné uvádí: „Jenom abych dokreslil k osobě Pavla Kříže, byl právníkem na misi v Afghánistánu v době, kdy se tam SOG, speciální komando Vojenské policie dopouštělo velkých nepravostí, když to řeknu hodně mírně.“

Pane Gazdíku, když pominu, že vaše lži o působení jednotky SOG v Afghánistánu jsme Vám dokázali vyvrátit, tak lžete i nyní o osobě Pavla Kříže. Ten opravdu působil jako právník útvaru, ale ne v Afghánistánu. Seděl v Praze na Strahově a řešil běžnou agendu. V Afghánistánu sice byl, ale až později, v době, kdy už jednotka, i díky vám, přestala existovat.

Je opravdu zvláštní, že Jan Gazdík opět vstupuje na scénu jako obhájce „tajemných kroků“ ministerstva obrany. Působí to na mě dojmem, jako by byl pro ministerstvo takovým „Viktorem čističem“. Nevíte, jak něco zdůvodnit? Zavolejte Gazdíka a on už něco vymyslí. Otázkou je, proč to dělá? Drží ho snad někdo zkrátka pro jeho minulost? Nebo se prostě jenom potřebuje vyjádřit ke všemu, na co se ho někdo zeptá, bez ohledu na to, že u toho lže? Otázky, na které zná odpověď pouze Jan Gazdík.

zdroj https://www.info.cz/nazory/nemec-za-oponou-vymeny-sefa-vojenske-policie-40371.html?fbclid=IwAR0oyE6Xmx1ByK2CcURW4gV3upaozpFZmI0QnbOzEnyzynGmJ1yKzbjSxOg