Rubriky

Kdo byl příslušníkem ISIS, byl příslušníkem teroristické organizace bez, ohledu na to co dělal.

ROZHOVOR Podle bývalého velitele speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumíra Němce by měli být migranti do rozhodnutí o udělení azylu či vyhoštění umístěni v detenčních centrech. „Je to obrovská slabost naší humanity. Na každého se snažíme dívat, jako že je hodný a zaslouží si pomoc,“ říká Němec, který také odsloužil několik misí v Iráku a Afghánistánu. Před třemi lety se vrátil ze Sýrie, kde cvičil kurdské jednotky. Na otázku, kterou si dnes pokládají nejen evropské elity, co s džihádisty, kteří se chtějí vrátit po porážce IS, má jednoduchou odpověď. Ať je soudí tam, kde jsou, nebo „přijměme irácký model“. „Z mého pohledu má na rukou krev každý, kdo do toho dobrovolně šel a účastnil se všech těch zvěrstev, ať už aktivně, nebo pasivně. Prostě odešel razit myšlenky tohoto svinstva, podporoval ho a za činy by měl nést následky,“ podotýká Němec.

Foto: Archiv Lumíra Němce
Popisek: Lumír Němec

Média opět informují o problémech spojených s cizinci. Policie v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko řeší, jak psaly novinky.cz, případ sexuálního napadení dvou dívek ve věku 17 a 18 let skupinou šesti mužů. Opakoval se scénář ze silvestrovské noci z Kolína nad Rýnem v roce 2015. „Do skupiny patřili kromě 14letého Íránce i muži ve věku 19 až 31 let ze Sýrie a Afghánistánu.“ Pod informací byly stovky diskusních příspěvků. Jeden ze čtenářů se zamýšlel nad tím, jak je možné, že se k nám vůbec nějaká informace tohoto typu dostala, další se pozastavil nad věkem Íránce a uvažoval o případné reakci europoslankyně Šojdrové. Článek jste také četl, co byste přidal do debaty? Co napadlo vás?

Je to stále dokola. Jsou to migranti, kteří se volně pohybují, aniž by jim byl udělen azyl. Jsou nějakým způsobem frustrovaní. Očekávali něco jiného, než je realitou. U chlapů je frustrace i sexuální, protože přicházejí ze zemí, kde kolikrát ženu vidíte pouze zahalenou. Jak už jsem ale říkal, základní problém vidím v tom, že se tito lidé pohybují volně po ulicích bez udělení azylu; nevíme, co jsou zač, kolikrát lžou o vlastním věku, jsou nekontrolovaní. Když udělají nějaký přestupek nebo trestňák, dál se pohybují po ulicích. Klasický případ představuje terorista, který zaútočil na vánočních trzích. Vědělo se, že byl v Itálii odsouzený, následně přešel do Německa, měl delikty s drogami, a přestože měl být pod dozorem, nezajistili ho. A dokud se tohle nevyřeší, budou se napadení opakovat.  

Další zprávu, která zaujala řadu lidí, vysílala TV Prima. Mladík z Nigeru má na svědomí údajně více než 100 prohřešků a měl být už dvakrát deportován. Jenže jednou ho nikdo nenašel a podruhé pilot odmítl vzlétnout kvůli tomu, jak se tento pasažér před odletem na palubě choval. Dopustit se měl mimo jiné například krádeží, ublížení na zdraví, urážek nebo vandalismu, místní noviny hovoří i o tom, že na kolemjdoucí plival. Jak si tohle vysvětlujete?

Jak jsem už říkal na začátku… Když do Evropy někdo přijde, měl by do té doby, než se rozhodne o udělení nebo neudělení azylu, být v detenčních centrech. V okamžiku, kdy se rozhodne, že azyl nebude udělen, ať je vyhoštěn. Vím, že existuje obrovský problém s vyhošťováním, protože vlastní země odmítají migranty přijmout, ale člověk, který páchá přestupky a trestné činy, by neměl být na ulici. Měl by být v nějakém detenčním centru a čekat, až ho vyhostí. Ne, že něco spáchá, my to s ním sepíšeme, pustíme ho a spáchá další přestupek. Ve finále vše nemusí skončit tím, že někoho poplive, ale že si vezme nůž, sekeru a začne zabíjet na ulici, protože mu rupne v bedně.

Islámský stát v Sýrii je téměř poražen. Jenže, co se státními příslušníky evropských zemí, kteří odešli bojovat k džihádistům? Americký prezident navíc vyzval svým prohlášením na Twitteru evropské spojence, aby si vzali zpět víc než 800 bojovníků IS, které zadrželi Američané v Sýrii a postavili před soud. Kurské jednotky mají problém s tím, jak dlouho ty, kdo byli zadrženi, udrží pod zámkem. Vy jste v Sýrii cvičil kurdské jednotky, vrátil jste se v roce 2015. Co s tím?

Ve Švýcarsku odsoudili občana, byť jen k pokutě, ale za to, že bojoval proti Islámskému státu. Místo toho, aby dostal metál, protože byl jeden z mála, kdo nebyl líný zvednout zadek a jel bojovat proti terorismu, byl odsouzen. V Dánsku soudili dánskou občanku, protože bojovala s milicemi YPJ proti ISIS, a dostala devět měsíců. Čeští státní příslušníci Všelichová a Farkas dostali v Turecku šest let za to, že podporovali Kurdy v boji proti ISIS. Na jednu stranu lidi, kteří měli odvahu, odsuzujeme, snažíme se je potrestat, a na druhou stranu dnes řešíme problém, co s bývalými příslušníky Islámského státu, když přijdou do Evropy.

Co si myslíte, že se stane, když přijdou? Začne moloch dokazování, všichni budou tvrdit, že vlastně nikoho nezabili, že pracovali v logistice, jako počítačoví experti atd. A my jim to budeme věřit. Budeme jim něco dokazovat a nakonec je propustíme.  

Odborníci se shodují na tom, že se prostě neví, jak je soudit, protože mít důkazy je nemožné…

Přijměme irácký model, kde je každý, kdo byl příslušníkem IS, považován za člena teroristické organizace a takto s ním jednejme! Představte si, že jste příslušníkem nějaké teroristické skupiny, fakticky se nebudete podílet na žádném teroristickém činu, ale, dejme tomu, budete jim poskytovat byt nebo stravu. Když skupinu seberou, zatknou vás taky. Nikoho jste sice nezabila, ale zavřou vás. A to je naprosto správně. Stejným způsobem bychom měli přistupovat i k lidem, kteří přicházejí ze Sýrie. Jeli tam dobrovolně, nikdo je nenutil, byli příslušníky státu, který má na svých bedrech desetitisíce mrtvých, terorizování, mučení, znásilňování, vraždění dětí, ta největší zvěrstva. Všichni o tom věděli, nikdo proti tomu nic nedělal, naopak zůstali do poslední chvíle, až byl IS poražen.

Případně, ať tam zůstanou a odsoudí je Syřané nebo Iráčané. Dělají to tvrdě, ale já s iráckým způsobem naprosto souhlasím. Nekompromisně. Jenže oni se snaží dostat do Evropy, protože sedět v base v Iráku je něco jiného než sedět v base v Mnichově. A my zase dojedeme na vlastní humanitu, slabost a na to, že nejsme schopní s těmito lidmi zacvičit. Kdyby oni dostali moc a IS nebyl poražen, tak nám bez milosti budou řezat hlavy a vykřikovat u toho Allahu Akbar. Absolutně je žádná humanita nebude zajímat. Dojíždíme na to, že se k lidem, kteří by nás chtěli všechny pozabíjet, stavíme jako k lidským bytostem, které si zaslouží naše odpuštění a převýchovu. Ti lidé se nedají převychovat.

Co se týká repatriace džihádistů, v reakci na výzvu Trumpa Evropa odmítá nebo váhá… Uvidíme. Co o tom soudíte vy?

Jakmile je vezme jeden stát, vlna se spustí, budeme je přijímat všichni. Za pár let se z nich stanou chudáci, kteří vlastně nevěděli, co dělají. Budeme věřit, že vlastně nikoho nezabili. Dnes nezjistíme, jestli mají na rukou krev, nebo ne, ale z mého pohledu má na rukou krev každý, kdo do toho dobrovolně šel a účastnil se všech těch zvěrstev, ať už aktivně, nebo pasivně. Prostě odešel razit myšlenky tohoto svinstva, podporoval ho a za činy by měl nést následky. Ne, že ho přijmeme s otevřenou náručí, pár let bude na podpoře a pak začne vykřikovat, že radikální islám je jediný správný. Nakonec se radikalizuje i v Evropě a bude jen čekat, zda se ozve nějaký chalífát, aby tam mohl odejít. 

Víte, to už kdysi zkoušeli Saúdové. Vyhlásili amnestii na příslušníky Al-Káidy. Slíbili jim, že když se vrátí do Saúdské Arábie, bude jim odpuštěno, a že se mohou začlenit do normálního života. Lidí se přihlásila spousta. Nepotrestali je a nechali v nějakých ústavech jako v lázních. Oni si odpočinuli a po nějaké době se vrátili k Al-Káidě a odešli do Afghánistánu. Tohle prostě nefunguje.

Bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta se pozastavil nad tím, proč nezavládla radost, když je IS poražen. „Hlavní otázkou budoucnosti nejen Blízkého východu a severní Afriky zůstává, kde dojde k dalšímu pokusu o obnovení Islámského státu, či spíše států,“ varoval Jaroslav Bašta na serveru prvnizpravy.cz. „Afghánský případ názorně ukázal, že v horách Západ válčit neumí. Proto lze uvažovat o tom, že třeba v Tádžikistánu se Islámský stát znovu zrodí jako Fénix z popela.“ Co si o tom myslíte?

Tohle se rozhodně vyloučit nedá. Myšlenka radikálního islámu a chalífátu na Blízkém východě existuje. Jestliže najdou podporu, místo, základny, kde by mohli působit, pak je dokonce pravděpodobné, že když se podařilo porazit IS, vznikne něco dalšího.

Blízký východ, okolí Afghánistánu je tak nestabilní, že bych nevyloučil, že se něco podobného stane.

Je vlastně válka v Sýrii u konce? Jak hodnotíte role jednotlivých států?

Válka v Sýrii určitě u konce není.

Co se týká války proti Islámskému státu, největší úspěchy nesli Kurdové, ať už ženské nebo mužské milice, které proti němu bojovaly na území Sýrie. Samozřejmě bojovalo se i v Iráku, to byly jednotky Pešmergů. Tyto jednotky na rozdíl od kurdských milicí byly vybavené. Rozdíl jsem velmi dobře viděl. Dám vám příklad. Měl jsem průvodce a ten měl starou ruskou pistoli Makarov a v ní šest nábojů. Ptal jsem se, proč jich má jen šest, když se do zásobníku vejde víc. Odpověděl mi, že jich víc nemá. V té době jsme poslali šest milionů kusů munice do iráckého Kurdistánu, Jordánska, ale syrským Kurdům nic. Proč? Protože turecký prezident Erdogan považuje kurdské milice za teroristickou organizaci. Nechceme si nasrat Erdogana, tak syrské Kurdy podporovat nebudeme. Enkláva syrských Kurdů, kteří bojovali a participovali na poražení IS, chce autonomii. Když je IS poražen, Erdogan se soustřeďuje na Kurdy, to vidíte každý den, že prohlašuje, že kurdské teroristy smete. Američané se začali stahovat, Trump prohlásil, že se stáhne úplně, následně řekl, že nějaké jednotky nechá. Situace je výbušná, protože Kurdové se nechtějí vzdát toho, co si vydobyli. Jestli se Erdogan spojí s Asadem, budou se snažit bojovat proti Kurdům. Válka v Sýrii podle mého názoru jen tak neskončí, jen se změní válčící strany.     

V jednom z vašich rozhovorů, bylo to v roce 2016 pro Security, jste kritizoval řeči politiků typu: „Jsme s vámi! Jedině silná Evropa může čelit terorismu!“ Označil jste je za žvásty a vyzval k tomu, ať jednají. Po čase se lze zeptat: Jednají? Měli jsme aktuálně summit EU a Ligy arabských států. Udělala EU něco zásadního?

Nemám dojem, že by se extrémně něco změnilo. Ano, omezil se počet migrantů ve srovnání s rokem 2015. Stále ale nejsme schopni nazývat věci pravými jmény. Nejsme schopni označit zlo zlem a dobro dobrem. Krásný příklad je Turecko, kde si Erdogan vytváří autoritářský stát, v podstatě potlačuje lidská práva, genociduje kurdskou menšinu, a my nejsme schopni mu nic říct. Je to samozřejmě tím, že má ruce na kohoutku s migranty. V okamžiku, když se rozhodne, že už mu lezeme na nervy, otevře utečenecké tábory a Evropa bude zase zahlcená. Je to hodně složité. Dokud nebudeme schopni nazývat věci pravými jmény, říct jasně, tady jsou naše hranice, budeme se neustále snažit něco diplomaticky řešit, budeme jen ustupovat. Je to samozřejmě jen můj subjektivní názor, já nejsem mezinárodní analytik nebo politik.

zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/V-tom-okamziku-tvrde-represivne-zasahnout-Elitni-bojovnik-s-bohatymi-zkusenostmi-ze-zahranicnich-misi-velmi-nekompromisne-o-imigrantech-571905