Rubriky

30 000 vojáků v české armádě? Cesta bude ještě dlouhá

Miliardové nákupy a tisíce nových vojáků, tak by se stručně dala charakterizovat nová koncepce výstavby armády ČR do roku 2030 neboli KVAČR 2030. Rozpočet ministerstva obrany by podle koncepce měl dosáhnout dvou procent HDP v roce 2024. Podle současných odhadů by to mohlo znamenat výdaje na obranu zhruba 133 miliard korun, nyní to je 66,7 miliardy. V roce 2030 by pak obrana mohla dostávat asi 150 miliard korun. A co za ty peníze chce armáda pořídit?  Jedná se o nákupy nových vrtulníků, BVP, modernizace a nákup tanků, nákup letounů CASA a mnoho dalších „hraček“ pro velké kluky. Jedním z bodů plánů rozvoje je také navýšení počtu profesionálních vojáků na 30 000. Na papíře to vypadá dobře a pokud by se to vše naplnilo mohli bychom mít armádu, která by byla schopna plnit úkoly  pro které je určena. Hlavním úkolem armády je nejenom  obrana státu a jeho teritoria, ale zároveň musí být schopná operovat v různých regionech a funkcích. Papír snese všechno, ale od plánu k realizaci projektu vede dlouhá cesta a v případě armády je tato cesta ještě mnohem delší. Již vícekrát jsem četl různé koncepce o výstavbě armády a ve finále se buď nerealizovaly vůbec nebo z toho vznikl jakýsi kočkopes.

Už jenom v navýšení počtu profesionálních vojáků vidím dost velký problém. Armáda se o navýšení stavů snaží dlouhodobě a aby mohla deklarovat úspěchy v oblasti náboru nováčků,  tak snižuje nároky. Což se ovšem již nyní negativně projevuje u některých útvarů.   Soukromá firma si také nenabere hromadu lidí jen aby měla čísla. Naopak pečlivě vybírá, aby měla kvalitní konkurenceschopný personál. Ekonomická motivace nováčků je rozhodně důležitá, ale nemůže to být jediný důvod pro vstup do armády. Prestiž, hrdost, jistoty a perspektiva to by mělo být kromě financí, hlavním lákadlem pro práci v armádě. Což se bohužel neděje.

Vzhledem k tomu, že jsme se zavázali naplnit schopnosti těžké brigády, měli bychom tento závazek dodržet. Tanky jsou tedy, vedle nových BVP, nezbytná záležitost. Nemyslím si ovšem, že modernizace T72 je ten nejlepší krok. T 72 byl ve své době jistě špičkový tank, dnes je ale již za zenitem. Praga V3S také byla špička, ale pochybuji, že by je dnes někdo chtěl modernizovat a zařadit do výzbroje.  Takže rozhodně nákup. Důležité ovšem je dodržet přidělení finančních zdrojů a nenakoupit pouze minimální počty, ke kterým jsme se zavázali, ale plnou sílu. Tak aby těžká brigáda měla i zálohy nezbytné při ztrátách, které v boji, ale i z důvodů oprav nastanou.

Místo dalších nákupů letounů CASA, bych se asi podíval po větším transportním letadle s delším doletem a vyšší nosností. S velkou slávou deklarujeme výstavbu výsadkového pluku a jeho připravenost k okamžitému nasazení kdekoliv ve světě. Jaksi se již ale nezmiňujeme, že k nasazení vojáků  s výzbrojí, výstrojí a technikou, nemáme dopravní prostředky. Spoléháme se na spojence, že nám s přepravou pomohou. V případě většího konfliktu, se nám může klidně stát, že spojenci nebudou mít volnou přepravní kapacitu a náš špičkově vybavený pluk, zůstane sedět v Chrudimi na letišti.

Takových příkladů bych našel ještě mnohem víc, proč ale hledat jenom to negativní. Dobré je, že je vůle naši armádu pozvednout. A my si můžeme jenom přát, aby nezůstalo u papírových plánů, ale konečně se podařilo tyto plány i realizovat.

zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/30-000-vojaku-v-ceske-armade-cesta-bude-jeste-dlouha-komentar-lumira-nemce-1404064434.html