Rubriky

Nesmíme v tom nechat Řeky samotné!

V době kdy se Evropa potýká s pandemií ve zprávách nevidíme nic jiného, než počty nakažených, počty mrtvých, se dostává do pozadí jiný  vážný problém. Problém, jehož neřešení může mít pro budoucnost Evropy následky srovnatelné se šířením viru.  O co jde? Jedná se o situaci na řecko-tureckých hranicích. 

Na hranicích mezi Tureckem a Řeckem dochází každodenně ke střetům mezi uprchlíky a řeckými ozbrojenými sbory. Tato krize nastala po té, co turecký diktátor president Erdogan (zkráceně mu můžeme říkat Erdolf ), nechal rozšířit zprávu, že hranice jsou otevřeny a cesta do Evropy je volná. Mezi uprchlíky zavládlo nadšení a vládní autobusy je začali v hojném počtu navážet k řeckým hranicím. Tady je i Erdolfa čekalo nemilé překvapení. Ti hodní Řekové, kteří až doposud v podstatě přijali každého kdo přicházel z království Erdolfa, řekli dost a hranice zavřeli. Nepomohli Erdolfovy výhrůžky, nepomohlo přirovnání Řeků k nacistickému Německu, hranice zůstává zavřená. A co víc, na hranici se začali stavět ploty, drátěné zátarasy , přijeli na pomoc i další vojáci a policisté z jiných států, bohužel pouze v malém počtu. „A světe div se“, zapojila se i agentura Frontex.

Někteří politici a hlavně některé humanitární organizace postup Řecka kritizují a volají po opětovném otevření hranic. To by ovšem byla další obrovská chyba ze strany EU. To co se nyní děje na řecko tureckých hranicích není žádná další uprchlická krize, je to jenom další Erdolfova politická hra. Na hranicích se netísní davy těch, kteří teď opravdu prchají před válkou. Nejsou tam ani Syřané prchající před boji v Idlíbu (ty Turecko přes hranice nepouští), nejsou tam lidé, které z domovů Turecko vyhnalo během invaze do Sýrie v říjnu 2019 ( ti jsou na jiných místech v Sýrii). Podle řeckých i zahraničních médií jsou u hranic hojně například Afghánci, dále také Pákistánci, Maročané či Bangladéšané. Jsou tam lidé z různých koutů světa, jejichž hlavní motivací je vidina lepšího života. Skutečně nechci nikomu vyčítat touhu po lepším životě, ale proto abych si lépe žil musím udělat něco víc, než přijít k plnému stolu se slovy „ tak jsem tady a starejte se“. A to nemluvím o velkém riziku infiltrace bývalých bojovníků ISIS, kteří se po porážce  v Sýrii, stáhli do Turecka a které chce Erdolf nasadit do Evropy jako pátou kolonu.

Erdolf chce pomocí uprchlíků donutit Evropu, aby podpořila jeho válečné tažení v Sýrii a také chce získat více evropských peněz. Ekonomika v Turecku jde dolů a tak další „výpalné“ ze strany EU se hodí. Proto je nesmírně důležité neustoupit vydírání ze strany Erdolfa a udržet migranty na turecké straně. I přes tíživou situaci, kterou pandemie v Evropě vyvolala je nutné se zabývat i krizí na řecko-tureckých hranicích. Nesmíme to v tom Řeky nechat samotné. Obávám se, že materiální a finanční pomoc nebo malé skupiny policistů,  stačit nebudou. Vysíláme expediční armádní sbory po celém světě, tak proč nepošleme početný kontingent i do Řecka? Řekům dáme jasný signál, nejste v to sami a Erdolfovi dáme najevo, že s vydíráním je konec.

Zdroj: https://www.securitymagazin.cz/security/lumir-nemec-nesmime-to-v-tom-reky-nechat-samotne-1404064978.html