Rubriky

Levičácký pokus o vytvoření „americké Kliniky“ nevyšel.

„Tak nám zabili Ferdinanda“ řekl  Švejk paní Müllerové, po té, co si přečetl zprávu o sarajevském atentátu v novinách. „Tak nám skončil další debilní levičácký experiment“, řekl jsem své ženě, po té, co jsem si přečetl zprávu o ukončení ‚Autonomní bez policejní zóny‘ v americkém městě Seattle.

Vytvořením bez policejní zóny, reagovalo vedení města Seattle na řadu protestů, které zachvátily USA po smrti černocha George Floyda. Demonstranti  zde, podobně jako lidé v mnoha dalších amerických městech protestovali proti rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. I zde také docházelo k násilnostem, rabování a k násilným střetům s policií. Zatímco v jiných městech byla policejní přítomnost posilována, v Seattlu zvolili jiný postup. Na místo posílení policejní přítomnosti se rozhodli pro pravý opak. Policie dostala příkaz, aby oblast Capitol Hill v Settlu vyklidila. Po té co policisté oblast vyklidili se zde zabydleli protestující. Na twitterovém účtu Capitol Hill Autonomous Zone vyhlásili demonstranti „Bez policejní autonomní zónu“. Policejní stanice byla okamžitě obsazena demonstranty a prohlášena za veřejný prostor sloužící všem. „Tento prostor je nyní majetkem lidu ze Seattlu,“ píše se na obřím transparentu vyvěšeném na nyní prázdné policejní stanici. Protestující začali čtvrť pomalu měnit ve zvláštní komunitní prostor. Obyvatelé autonomní zóny se mohli zadarmo občerstvit ve stáncích s jídlem, které ovšem jako většinu věcí dostávala komunita darem od lidí z venku. Vyvěsili také seznam požadavků na vedení Seattle a vládu USA. V nich mimo jiné požadovali, aby město zrušilo své policejní oddělení, soudy obnovily případy odsouzených lidí z řad menšin, jejichž případ by měli v porotě nově posuzovat členové jejich komunit nebo aby místní nemocnice najímaly černošské doktory a sestry, které se budou starat o pacienty stejné barvy pleti. Město by mělo také obyvatelům umožnit vytvořit místo policie jiný místní systém kontroly, propuštění všech kteří byli zadrženi v rámci násilných protestů a jejich amnestii. Zrušení Policie, předělání soudního systému a mnoho dalších levičáckých nesmyslů. Z mého pohledu si vytvořili jakousi „Kliniku“ v Seattlu. Vzhledem k tomu, že jsem pražskou Kliniku vyklízel, si dovedu barvitě představit, jak to v této autonomní oblasti po pár dnech vypadalo.  

A tak si tam v tomto americkém komunismu žili asi dva týdny a zřejmě i věřili tomu, že je budou následovat i další města a celé státy.  A oni vytvoří beztřídní spravedlivou společnost, kde se budou mít všichni rádi. Jenomže ono to nefunguje. Z komunity začali postupně odcházet lidé, asi jak docházelo jídlo a toaletní papír a také se začalo rozmáhat násilí. „Má to dvě stránky. Na jednu stranu si můžu jít třeba ve tři ráno zahrát basketbal a pít pivo, aniž bych se musel strachovat o to, že mě policista zastřelí. Na druhou stranu tu teď neplatí žádné zákony, takže tu není bezpečno,” uvedl jeden z obyvatel Capitol Hillu.

Víkendová smrt v místním parku, kdy na  následky střelby jeden člověk a další dva byli zraněni, byla zřejmě poslední kapka, aby paní starostce došlo, jaká to byla pitomost vytvoření této zóny a vyzvala obyvatele autonomní oblasti, aby ji opustili a umožnili návrat policie. Paní starostka věří, že oblast opustí dobrovolně a policie nebude muset použít násilí. Což je stejná naivita, jako když umožnila vznik této zóny v naději, že zde nebude docházet k násilí.

zdroj: https://www.securitymagazin.cz/security/konec-mejdanu-v-bezpolicejni-zone-v-seattlu-komentar-lumira-nemce-1404065452.html