Rubriky

Netrestejme lidi za hříchy mládí, Aktivní zálohy i armáda potřebují naplnit stavy

V roce 2007 když SOG válčil v Afghánské provincii Helmand, byli součástí našeho kontingentu i britští vojáci. Jednalo se o styčného důstojníka, který zajišťoval komunikaci mezi námi a britským velením a dva britští spojaři. Styčný důstojník  byl zkušený chlap, který sloužil v armádě dvacet let, spojaři byli mladí kluci. Jmenovali se Toby a Lee a jejich cesta k armádě byla diametrálně odlišná. Lee chtěl dělat vojenskou kariéru od mládí a služba v armádě tak byla naplněním jeho dětských tužeb, ale Toby byl z úplně jiného těsta. Vyrůstal jako kluk na předměstí Lancasteru, moc se neučil, spíš se zapojoval do pouličních bitek a tak se logicky dostal do střetu se zákonem. Když mu bylo 18 let, tak udělal větší průšvih a soudce mu dal na výběr: „Buď půjdeš do vězení nebo nastoupíš službu v armádě“. Do vězení se mu nechtělo, tak nastoupil k britské pěchotě a postupně se z něj stal spojař. Na dané téma jsme se několikrát bavili. Bylo pro mě zvláštní, že místo vězení si mohl vybrat armádu, ale pak mi došlo jak moudré rozhodnutí od toho soudce, to bylo. Pokud by Tobyho poslal do vězení, tak by se z něj pravděpodobně stal gauner a problémy se zákonem by měl po celý život. Takto mu dal šanci a věděl, že jestli někdo může z tohoto drsného mladíka udělat služného a zodpovědného muže tak je to armáda.

Na Tobyho jsem si vzpomněl, když mi můj kamarád, který je příslušník Aktivních záloh vyprávěl příběh kluka, který musel AZ opustit.  Proč musel odejít? Když mu bylo dvacet, tak z mladické blbosti pomaloval někde zeď. Jeho čin byl posouzen, jako úmyslný trestný čin a on byl odsouzen. Podle nových dodatků k zákonu 221 již nemůže být příslušníkem aktivních záloh. AZ jsou v průběhu cvičení brány jako že jsou ve služebním poměru a tam se vyžaduje trestní bezúhonnost. A i když byl zákon účinný, tak nebyl vyloučen ihned v době nabytí účinnosti, ale až poté co mu skončil závazek , který  již nebyl obnoven. Takový malý český alibismus.  

Přijde mi absurdní, že přijmeme zákon, který brání mladým lidem podílet se na obraně vlasti v případě, že v mládí udělali nějakou blbost. Chápal bych to v případě závažných úmyslných trestných činů ( LP, vražda), ale počmárání zdi apod. Není nesmysl odmítat tyto chlapy, kteří vedou řádný život, jenom proto, že v mládí udělali nějakou blbost? Přiznejme si otevřeně, kdo z nás nic neprovedl? Akorát jsme měli štěstí a nenechali jsme se u toho chytit. Armáda má dlouhodobý problém s náborem profesionálních vojáků i s naplněním stavu aktivních záloh. Jsme opravdu ve stavu, kdy si můžeme dovolit vyhazovat odhodlané vlastence jenom proto, že v mládí šlápli vedle? Pokud by došlo k nějakému maléru a bylo by potřeba skutečně bránit republiku, tak budeme vděčni za každého, kdo bude ochotný vzít do ruky zbraň a postavit se nepříteli. Silně pochybuji, že v tomto případě budeme řešit to, jestli v mládí počmáral zeď nebo ne.

zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/netrestejme-lidi-za-hrichy-mladi-aktivni-zalohy-i-armada-potrebuji-naplnit-stavy-komentar-lumira-nemce-1404065890.html