Válka v Karabachu ukázala, že pouze odvaha a odhodlání proti moderní technice nestačí.
Minulý týden proběhlo každoroční velitelské shromáždění AČR, kde se hodnotí činnost armády za uplynulé období a samozřejmě se mluví také o rozvoji armády na příští roky. Na tomto shromáždění kde mimo jiné promluvil i prezident republiky Miloš Zeman se velmi hovořilo o přezbrojení a modernizaci armády. Často skloňovaným slovem byla zkratka UAV ( unmanned aerial vehicle) spíše známá pod názvem dron. Nutnost vybavení AČR těmito bojovými prostředky ve svém projevu vyzdvihl jak prezident tak i Náčelník generálního štábu Opata. Následně, tak jako vždy, se na sociálních sítích vyrojily kritiky odpůrců modernizace armády, tedy těch odborníků, kteří považují SA 58, BVP 1 a T 72 za vrchol soudobé techniky. Otázkou ovšem je to, jestli je skutečně nutné vybavit AČR moderními bojovými prostředky? Za mě rozhodně ano. Bez této modernizace se dříve či později můžeme dostat do pozice Habešanů, když na Musoliniho tanky útočili kopími a luky.
Nedávno proběhlá válka o Náhorní Karabach jasně ukázala, jak je tato moderní technika důležitá pro vedení moderní války. V době rozpadu SSSR na tom byly vojenské síly Arménie i Ázerbájdžánu zhruba stejně. Vyplývalo to ze situace, kdy obě země byly vyzbrojovány ruskou technikou a ta jim po rozpadu Sovětského svazu zůstala. Následně se ale situace výrazně změnila. Zatímco Arménie zůstala někde v 90 letech, tak Ázerbájdžán investoval do modernizace armády obrovské prostředky. Nemalá část z těchto prostředků byla investována do nákupů UAV neboli dronů. A to především izraelských typů. Tato volba je logická, preference typů z Izraele zákonitě pramení z výjimečné vyspělosti, zkušeností a úspěchů židovského státu v tomto oboru.
Během války Azeři používali tři typy UAV, průzkumné prostředky, jednorázově použitelné útočné „kamikaze-drony“ a drony s přesně naváděnou municí. Kombinace těchto tří typů dronů, byl smrtící koktejl pro arménské vojáky. Co je vám platná odvaha a odhodlání k boji, když na vás nepřítel neposílá živou sílu, ale techniku. I sebe lépe zamaskovaná bojová technika lze snadno odhalit pomocí moderní elektroniky a optiky a následně zničit, aniž by kdokoliv opustil řídící stan. Je mi Arménů líto, ale v tomto boji i přes své odhodlání neměli v podstatě šanci. A stejně jako arménská armáda by mohla dopadnout i AČR, pokud by se řídila „radami“ komunistů nebo i jiných populistů, a neinvestovala by prostředky do modernizace.
Faktem ovšem zůstává, že válka se nedá vyhrát pouze za pomocí dronů a letadel. Vždy bude potřeba obyčejného vojáka, který dobitá (osvobozená) území zajistí na zemi. Takže by si vedení AČR mělo uvědomit, že nejsou nutné investice pouze do techniky, ale i do personálů (vojáků). A to nejenom do jejich výzbroje a výstroje, ale že je nutné vojákům zajistit důstojné sociální podmínky nejenom po dobu jejich služby, ale i na období kdy budou muset službu opustit. A v této oblasti má AČR velké resty.
Zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/komentar-drony-ano-ale-musi-jit-ruku-v-ruce-s-celkovou-modernizaci-armady-1404066153.html