Rubriky

Moderní armádu potřebujeme, komunistické vydírání snižuje naši obranyschopnost

Smlouva kupní o koupi automobilu

To že vláda skáče jak komunisti pískají se bohužel stalo smutnou realitou posledních let. Komunisti využívají svůj rozhodný vliv, který mají na kabinet premiéra Babiše a s  klesajícími volebními preferencemi jejich strany, přitvrzují ve svých požadavcích. Zřejmě v naději, že soudruzi, kteří odešli k ANO se opět vrátí na rodnou hroudu. Ve výsledku to vyjde v podstatě nastejno, jestli nám vládne soudruh Filip nebo soudruh Babiš. Co ovšem vnímám jako problém je to, že komunistické požadavky se podepisují i na snížení obranyschopnosti naší republiky. A komunistický požadavek na snížení rozpočtu armády o 10 miliard se na tomto stavu může projevit.

Přestože Babiš opakovaně deklaroval, že snížení rozpočtu na armádu nepřipustí a ministr obrany Metnar vyhrožoval, že složí funkci, tak se nestalo nic a rozpočet byl schválen tak, jak si soudruzi přáli. Babiš okamžitě vystoupil s prohlášením, že se vlastně nic neděje a armáda své peníze dostane zpět, hned po prvním lednovém zasedání vlády. První zasedání vlády proběhlo a armáda peníze zpět nedostala, podle vyjádření Babiše se tak stane koncem ledna. Existuje rčení „slibem nezarmoutíš“ a v případě Babiše to platí dvojnásob. Faktem ovšem je, že zde se nehraje pouze o voličské hlasy, ale hraje se o bezpečnost nás všech.

Armáda je dlouhodobě podfinancovaná a přes tento svůj handicap se snaží o plnění zadaných úkolů ze všech sil. Což dokazuje nejenom plnění úkolů v rámci NATO, ale i na domácí půdě. V průběhu zvládání pandemické krize byly vojáci nasazování na všech klíčových postech a bez jejich pomoci by stát tuto obtížnou situaci zvládal s mnohem většími obtížemi. Do pomoci při zvládnutí této krize za zapojilo cca 15000 vojáků. Zajišťovali rozvozy, hlídali hranice nebo byli nasazeni ve 120 sociálních zařízeních.  A jako poděkování za jejich činnost se armádě odvděčíme tím, že jí sebereme peníze.

Stav armády není dobrý. Vojáci používají zastaralou techniku, která pamatuje období socialismu, chybí výstroj, kterou si vojáci často pořizují za své. A aby toho nebylo dost, tak na příští rok armáda plánuje i snížení počtu nově přijatých vojáků, protože musí šetřit. To nemluvím o velkých nákupech ( BVP, houfnice atd.) , které se plánují dlouhodobě a jakýkoliv zásah do rozpočtu, tyto nákupy může zpozdit o několik let. Bezpečnostní situace ve světě se nezlepšuje a o pokud se změní tak určitě ne k lepšímu, ale naopak. Stále tu máme hrozbu islámského terorizmu a v souvislosti s pandemickou krizí zřejmě vyplynou i další hrozby. Armádu potřebujeme a potřebovat budeme, ale armádu moderní, vybavenou a vystrojenou tak, aby byla schopna plnit zadané úkoly. Pouhé odhodlání a statečnost vojáků v moderní době nestačí. Válka Ázerbájdžánu s Arménií je toho jasným důkazem. Takže snižováni rozpočtu na armádu považuji jako velkou nezodpovědnost a  hazardování s bezpečností České republiky.

Snaha komunistů o snížení armádního rozpočtu je pochopitelná, dlouhodobě kritizují naše členství v NATO i účast v zahraničních misích, takže jejich kroky směrem k armádě jsou předvídatelné. Co je ovšem smutné, že vláda na toto jejich vydírání přistupuje.

Zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/komentar-moderni-armadu-potrebujeme-komunisticke-pozadavky-snizuji-nasi-obranyschopnost-1404066309.html