Rubriky

Policisté i v době covidové musejí dělat svou práci

Je to téměř rok co byla naše společnost vyvedena ze zaběhlých kolejí a poslána na cestu, o které až do té doby nikdo neměl tušení, že existuje. Zákazy střídají zákazy, postupně se zavírá, vše co zavřít jde. Lidé se drží doma , čas tráví u televize nebo počítačů a postupně se šíří nervozita a zášť. Hledáme problémy tam, kde bychom je ještě před rokem nehledali. Z přátel se stávají nepřátelé a celkově se společnost polarizuje víc a víc. Čím hlouběji se nám covid dostává pod kůži, tím více se ve společnosti šíří frustrace, obavy z budoucnosti a s tím jde ruku v ruce i zášť a nenávist ke všem, co mají opačný názor nebo se chovají jiným způsobem, než si představujeme.

Jsem bývalý policajt a byť už jsem od policie odešel před 15 lety, stále mám policejního ducha. Což se neprojevuje pouze tím, že mě zaujme ve tři ráno černý bavorák na benzínce, ale i tím že neustále sleduji činnost policie, potažmo policistů. A opravdu mě mrzí, když sleduji jak se obyčejní poldové stávají  často obětí covidové krize. Jak to myslím, když se jim nesnižuje plat ani nepřicházejí o práci?

Na sociálních sítích se stále více šíří videa, které mají jedno společné téma, zákrok policie proti lidem, kteří nějakým způsobem porušují nařízená opatření. V 95% se jedná o zoufalé činy lidí, kteří se dostali na pokraj osobního i společenského krachu. Jejich, často dlouhá léta, budovaná živnost se hroutí. Stát jim svými nekoncepčními a nefunkčními programy nepomůže, banky také nepočkají a oni nevědí co dál.  Ze zoufalství se pokusí otevřít hospodu nebo spustit vlek, aby alespoň na chvíli vydělali nějaké peníze a ulehčili svému těžkému údělu. Bohužel se dopouštějí přestupku a zde musí přijít na řadu policie. Ti kluci, kteří tam přijdou to nedělají ze zábavy nebo z radosti. Dělají to proto, že to udělat musí. Oni moc dobře rozumí tomu, že ti lidé jsou zoufalí, ale oni jsou zde proto, aby dohlíželi na dodržování pravidel a na osobní empatie tady není prostor. A pak se velmi často opakuje stejný scénář. V blízkosti je právník, znalý zákonů a snaží se policajty zahrnout paragrafy a udělat z nich blbce, jako by ti kluci byli ti, co za tento stav můžou.

Ale ti (nebo ten…), co jsou za tento stav odpovědní sedí někde jinde. Nehledě na to, že většina výjezdů policie k takovým případům je na udání všímavého občana. Ten zavolá na nouzovou linku 156 nebo 158 a nahlásí otevřenou hospodu, podezření na mejdan nebo tři lidi na ulici bez roušky. A ta policejní hlídka tam jet musí. Nemají z toho radost, ale není možnost jak se tomu vyhnout. Pokud odmítnou tak se sami mohou ocitnout na ulici. A nemyslím si, že by policejní hlídky jezdily po městě a cíleně vyhledávaly otevřenou hospodu.

Zdroj: https://www.securitymagazin.cz/security/komentar-policiste-i-v-dobe-covidove-museji-delat-svou-praci-1404066499.html