Rubriky

Armádu musíme modernizovat. Starý šrot už nemůžeme potřebovat.

Klatovští mechanici znovu rozpohybovali BVP-2 pro 7. mechanizovanou brigádu, zpráva kterou na svých oficiílních stránkách zveřejnila AČR dne 8.3. 2021. Po přečtení tohoto článku jsem si nebyl jistý jestli jsem neprošel časoprostorovou smyčkou a neocitnul se někdy v období před rokem 1989. Styl napsání tohoto článku my totiž silně připomínal články podplukovníka Soldáta, který byl hlásnou troubou Obrany lidu (periodikum pro ČSLA ) nebo televizního týdeníku Kompas ( pořad pro vojáky ČSLA).  A také téma jemuž se článek věnuje, by se spíše hodilo do tohoto období, než do dnešní doby.

Ne neocitnul jsem se před rokem 1989, jsem stále v roce 2021, v České republice a ten článek není myšlen jako předčasný aprílový žert, ale je to realita. Bohužel z mého pohledu velmi trpká realita, která ukazuje v jakém stavu se naše armáda nachází. Nechci žádným způsobem dehonestovat práci armádních specialistů, kteří dělají v podtatě nemožné, aby udželi tuto techniku v chodu. Co jiného také mohou dělat, když novou techniku nemají. Spíše bych ale uvítal článek typu“ „Klatovští technici absolvovali školení na údržbu nových BVP, které obdžela AČR“ nebo v něco v podobném smyslu. Je ovšem jasné, že na tuto zprávu si ještě nějaký čas budeme muset počkat.

Armáda na tento neutěšený stav dlouhodobě upozorňuje a MO dlouhodobě slibuje, že se to zlepší. Realita zůstává bohužel stále stejná. V převážné většině máme starý šrot a zdaleka ne plně funkční. Česká republika se také zavázala, že v rámci obranného plánování NATO, poskytne pozemní mechanizovanou brigádu těžkého typu a to k 1.1.2026. Takže nám mnoho času nezbývá. A nemyslím si, že velení NATO si pod pojmem těžká mechanizovaná brigáda představuje muzejní sbírku těžkých zbraní i když v dobrém stavu, ale bez patřičných integrovaných palebných systémů a dostatečného dostřelu a dojezdu. Spíše bude mít na mysli funkční a bojeschopnou bojovou techniku, která bude plně kompatibilní s ostatními bojovými prostředky armád NATO.

Jsem celoživotní optimista, takže stále věřím, že se již brzy dočkáme oznámení: „ AČR obdržela nové BVP a klatovští technici se školí na novou techniku“. Pokud ovšem MO a patřičná politická reprezentace na tomto úkolu rychle nezapracuje. Pak je možné, že se v brzké době můžeme dočíst i něco takového jako: „Klatovští technici rozpohybovali husitské válečné vozy z Muzea Tábor a tyto vozy budou již brzy zařazeny do výzbroje těžké brigády.“

Zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/komentar-je-nutne-modernizovat-armadu-stary-srot-uz-nemuzeme-potrebovat-1404066619.html