Rubriky

Nové dopravní letadlo pro AČR

Minulý týden proběhla tiskem zpráva, že armáda chce koupit větší dopravní letadlo. Tento požadavek armáda vznesla AČR na základě vyhodnocení  evakuace českých občanů a našich spolupracovníků z kábulského letiště. Vím, že AČR  je zkostnatělý, byrokratický moloch, ale evidentně stále ještě dokáže překvapit. Potřeba mít vlastní velké dopravní letadlo není žádná novinka a mnoho vojáků na tento nedostatek opakovaně upozorňuje.

Sám jsem se s tímto problémem setkal v roce 2007, při první rotaci SOG v Afghánistánu v roce 2007. Vojáky s osobními věcmi a zbraněmi přepravili Britové, ale techniku měla dopravit najatá firma. Bohužel firma měla problémy a technika dorazila o měsíc později. Živě si pamatuji, jak jsme mlčením odpovídali na dotazy Britů kdy budeme „combat ready“. Nemohli jsme odpovědět, protože jsme prostě nevěděli, kdy nám ukrajinská firma techniku dopraví. V roce 2008 se začalo šuškat, že se pořídí nové dopravní letouny Casa. Všem vojákům bylo jasné, že to není řešení. Letadlo s malou nosností a malým doletem je vhodné tak pro dopravu po Evropě, ale ne na zásobování a expedici vojáků do vzdálených oblastí. Na dané téma, jsem měl rozhovor s tehdejším náměstkem MO Martinem Bartákem. V podstatě mi bylo vysvětleno, že jsem debil, který tomu nerozumí a nemám do toho strkat nos. Takže jsme pořídili Casy a pro transport techniky dál používali letadla spojenců.

Když začal vznikat výsadkový pluk a AČR pyšně deklarovala, že vojáci budou připraveni 24/7 k nasazení kdekoliv ve světě. První co mě napadlo: “Jak se tam kluci dostanete? Pojedete vlakem nebo autobusem?” Letadlo tady prostě není. Armáda ČR je sice součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet), kde může využívat vojenský víceúčelový letoun Airbus A330 MRTT. Jsem si ovšem jistý, že v případě náhlé potřeby, myšleno velkého průseru, kdy bude potřeba urychleného nasazení většího množství vojáků a techniky, to letadlo nebude k dispozici, pokud ho náhodou nebudeme mít objednané měsíce předem.

A nyní se někomu ve velení AČR  opět rozsvítilo a přišel s nápadem, potřebujeme větší dopravní kapacitu a pořídíme větší letadlo. Super říkám si, že by konečně? Jenže ono to má zase své “ale”. Armáda uvažuje o případném pořízení staršího dopravního letadla Airbus A330. Tedy civilního letadla a ne vojenského speciálu. Civilní A330 lze sice upravit pro potřeby armády, ale stále to bude civilní letoun, který ke svému fungování potřebuje funkční civilní letový provoz a dobře vybavené letiště.

Pokud tedy armáda opravdu uvažuje o pořízení velkého dopravního letounu, měla by se poohlédnout po skutečně vojenském speciálu a ne po „ojetém“ civilním letadle, do kterého se následně budou investovat další miliardy na přestavbu. Jsem si jistý, že to bude krok tím správným směrem. Vzhledem k vývoji situace na poli boje proti terorismu, je pouze otázkou času, kdy bude potřeba naše vojáky nasadit do vzdálených destinací a bude fajn, když je tam budeme mít možnost poslat i s technikou a ne pouze s batohy.