Rubriky

Přílišná opatrnost je jenom pro posery Američany

„ Přílišná opatrnost je jenom pro posery Američany“ , citát jednoho ruského hasiče – parašutisty. Neboli hasiče, který seskakuje do nepřístupného terénu, aby bojoval s požárem tam, kam se technika nemůže dostat. Na tato jeho slova jsem si vzpomněl již v minulosti. Na jedné americké základně, kde byla povolena rychlost 30 km/h, tedy jedete o něco rychleji něž šnek, mě zastavil americký „mpík“ (příslušník Vojenské policie) .  „Co jsem provedl seržante?“ zdvořile jsem se zeptal a byl jsem si jist, že rychlost jsem nepřekročil, protože již dříve jsem řešil tento problém a tak jsem si dával pozor. „Nejste připoután pane.“ odpověděl onen strážce armádních předpisů. „Nepoutám se nikde v této oblasti, nepoutám se v poušti a nevidím jediný důvod, proč bych se měl poutat na základně, kde se jezdí rychlostí chůze“. „To, že se nepoutáte v poušti je vaše věc, ale tady musíte, je to předpis“. Odpověděl mpík a přestal se usmívat. “A navíc připoutání i při takto malé rychlosti chrání vaše zdraví“. Pomyslel jsem si něco o předposrání, ale připoutal jsem, protože jsem neměl moc na výběr.

Na ten citát ruského hasiče jsem opět vzpomněl poté, co jsem si přečetl, že na americký trh vstupují po letech odkladů chytré pistole. Co si pod tímto názvem představit? Logicky by vás napadlo, že se jedná o zbraň, která je vybavena nějakým chytrým zaměřovačem, který umožní rychlou a přesnou střelbu. Omyl, jedná se chytrou zbraň, která je vybavena čipem a pinovým zámkem, který umožní střelbu pouze oprávněnému střelci. Spoluzakladatel společnosti LodeStar Works Gareth Glaser, která tuto novinku přináší na trh, tento svůj počin vysvětluje: „K založení firmy jsem se rozhodl poté, co jsem si vyslechl až příliš mnoho příběhů o dětech, které se zastřelily při hře s nezajištěnou zbraní.“ Smart guns jsou tedy zbraně vybavené čtečkou otisku prstů, díky níž může pistoli použít jen registrovaný vlastník, popřípadě další autorizované osoby. Zbraň se po přiložení prstu odblokuje za méně než sekundu. V případě, že čtečka například kvůli vlhkosti selže, lze pistoli aktivovat zadáním kódu PIN.

Každému kdo zbraně používá, je již na první dobrou jasné, jaká je pitomost. Pokud zbraň nosím u sebe pro případ sebeobrany, nemám na mysli přenášení zbraně v kufříku na střelnici, tak ji musím mít připravenou ke střelbě za jakýchkoliv podmínek. V dešti, v horku nebo zimě a s rukavicemi nebo bez. Pokud se zbraň rozhodnu použít, tak ji tasím a řeším situaci, nebudu mít prostor na to, abych přemýšlel jestli jsem správně přiložil prst na čidlo nebo čas k zadávání bezpečnostního pinu. Myslím, že ani argumentace neoprávněného použití zločinci příliš neobstojí, protože pokud se ke zbrani již dostanou, tak najdou způsob jak čidlo nebo pin „haknout“.

Nevím jak často si americké děti hrají s funkční nabitou zbraní a kolik se jich nešťastně zastřelilo, ale jsem si jist, že striktní nařízení na ukládání a manipulaci se zbraněmi by bylo mnohem efektivnější, než přidávání dalších elektronických pojistek do zbraní. Naopak toto „zvýšení bezpečnosti“ může mít neblahý vliv na spolehlivost zbraně pro jejich majitele. Nechtěl bych se dostat do situaci, kdy budu chtít použít a pistoli a při jejím tasení bych si uvědomil, že jsem zapomněl zadat pin.