Rubriky

Pluk Azov, pro někoho náckové, pro někoho hrdinové.

Válka na Urajině trvá již téměř tři měsíce. Počáteční optimismus na ruské straně, kdy si Rusové mysleli, že Ukrajinu „vyřeší“ v řádu dnů, vystřídala tvrdá realita. Ukrajinci ukázali obdivuhodnou odvahu a odhodlání se bránit, západ se sjednotil a Ukrajině pomáhá nejenom sankcemi proti Rusku, ale fyzickými dodávkami všech druhů zbraní a válka se vyvíjí jinak, než si Kreml představoval.

Jedním ze symbolů ukrajinské odhodlanosti a odvahy se stal pluk Azov, který spolu s dalšími ukrajinskými ozbrojenými složkami, dokázal dlouhodobě vzdorovat, mnohonásobné ruské přesile ve městě Mariupol. Tak jako je pro Ukrajince symbolem vzdoru a odvahy je na druhou stranu pro Rusy symbolem ukrajinského nacismu a v podstatě symbolem toho, proti čemu na Ukrajině válčí. I v našich luzích a hájích se velmi často setkávám s názorem, že se jedná o ultra pravicovou organizaci, která má ve znaku germánskou runu, stejnou jakou  v období druhé světové války používala  jednotka SS. Tyto názory jsou velmi často založeny pouze na dohadech nebo zprávách s různých pofiderních webů. Co vlastně je pluk Azov a kdo jsou jeho vojáci?

Dobrovolnické skupiny, mezi které patřil i Azov, začali na Ukrajině vznikat v roce 2014 jako odpověď na Rusy podporované a vyzbrojované separatisty na Donbasu. Rusko vnímalo Ukrajinu jako nefunkční stát se slabou armádou, což se potvrdilo. Koho ovšem podcenili, byli ukrajinští oligarchové. A tak když proruské jednotky, zbraně a poradci překročili hranice Ukrajiny, vstoupili tím i na půdu ukrajinských oligarchů. A těm se pochopitelně nelíbilo, že je jim zabírán majetek a jejich moc je oslabována. Právě tito ukrajinští oligarchové byli první, kteří začali podporovat a organizovat dobrovolnické skupiny na obranu proti, Rusy podporovaným, separatistickým snahám. Díky této podpoře ukrajinští dobrovolníci získávají, zbraně, výstroj a těžkou techniku a zásadním způsobem začínají ovlivňovat situaci na Donbasu.  Působení těchto skupin, má i svou stinnou stránku. Stát tyto skupiny neměl pod kontrolou a ukrajinští oligarchové, kteří v těchto ozbrojených skupinách získali i své soukromé armády je začínají využívat k podpoře svých ekonomických zájmů. S podporou svých zbraní obsazují cizí firmy, rabují, zabírají zemědělskou půdu a dopouštějí se i  násilí na civilním obyvatelstvu. Těchto excesů se velmi rychle chytá ruská propaganda a pluky jako je Azov se stávají symbolem násilí , před kterým musí Rusko civilní obyvatelstvo na Ukrajině bránit.

Samotný Azov vznikl v květnu 2014 z ultrapravicových fotbalových fanoušků v Charkově a jeho prvním velitelem byl Andrij Bileckyj, který dříve působil jako šéf několika ukrajinských neonacistických organizací. Azov si získal velkou reputaci  při bojích o Mariupol a o frontové městečko Marinka. V té době zdaleka nebyl tak dobře vyzbrojen jako je dnes. Vojáci neměli těžkou techniku a byli nuceni  používat  improvizovaná obrněná vozidla, podobná těm, které jsme mohli vidět během války v Sýrii. Přesto v bojích s proruskými a lépe vyzbrojenými separatisty projevili obrovské odhodlání a odvahu, díky čemuž se jim podařilo tyto oblasti osvobodit. Azov se rychle stal symbolem na ukrajinské straně obdivovaným na ruské straně nenáviděným. Přetože Azov byl původně složen částečně z ultrapravicových radikálů postupem času se tento stav mění. Od listopadu 2014 je součástí ukrajinské Národní gardy a neonacistické projevy jsou v ukrajinských ozbrojených silách přísně trestány. Azov postupně opouštěli ultrapravicový nacionalisté nebo své názory pod tlakem nových skutečností změnili. V průběhu doby v tomto pluku nesloužili pouze Ukrajinci, ale i různí dobrovolníci ze všech částí světa a složení vojáků se výrazně změnilo proti roku 2014.

Co se týká samotného symbolu Azov, pro některé se jedná o germánskou runu vlčí hák, kterou skutečně používala jako znak divize SS Das Reich. Ukrajinci tvrdí že je to kombinace písmen I a N což v ukrajinštině znamená ideja naciji  tedy idea národa. Kde je pravda nevím, ale inspirace vlčím hákem tam zřejmě bude. Právě tento symbol pluku Azov se stal pro Rusy vděčným zdrojem propagandy a jedním z důvodů, kterým se snaží zdůvodnit agresi na Ukrajinu. Pro mě osobně jsou ale  vojáci pluku Azov symbolem hrdinství, odvahy a odhodlání bránit svou zemi proti ruské válečné mašinérii.