Rubriky

Policie nemusí být oblíbena, ale musí mít respekt.

Zdrogovaný mladík zemřel po zákroku policistů v Uherském Brodě. Mladík dvakrát skočil z mostu, nerespektoval příkazy policie a poškodil auto. Přivolaní policisté se jej snažili zpacifikovat. Bohužel mladík po zákroku zemřel.  Z jeho úmrtí obvinila GIBS jednoho se zasahujících policistů, který při zákroku mladíka zalehnul.  Tolik z tisku. Další chudák a agresivní policajt, který si léčí svoje komplexy.  Tak by si to mohl vyhodnotit běžný čtenář po přečtení toho článku. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ, kdy jsou zasahující policisté dehonestováni, vláčeni po soudech a pokud nejsou odsouzeni tak velmi často stejně ukončí služební poměr. Protože už tu práci dělat nechtějí.

Postavení policistů skutečně není jednoduché a případy z poslední doby ukazují, že směr skandalizování policejních zákroků má stále zelenou. Nechci zde rozebírat výše zmíněný zákrok, ale každý, kdo měl někdy co dočinění s osobou pod vlivem drog ví, jaký je to problém. Ti lidé jsou absolutně nepředvídatelní, mají velkou sílu a jsou agresivní ke svému okolí nebo i sami k sobě. Takže držet je pod kontrolou i když mají nasazená pouta je často jediný způsob, jak zamezit jejich řádění. A to se zřejmě stalo i v Uherském Brodě.

Co by se stalo, kdyby policisté nic neudělali? Mladík by mohl opět skočit z mostu a zabít se, mohl by někoho napadnout nebo demolovat další majetek. A kdo by za to mohl? Jistěže Policajti. Opět by se rozjelo kolo novinových článku a GIBS by řešila nečinnost. Takže ať uděláte krok vlevo nebo vpravo, tak jste v ohrožení, že skončíte před soudem nebo přijdete o práci. Tato situace musí být pro policisty velmi frustrující a ani bych se nedivil, že příště na hlášení spáchání trestného činu nebo přestupku nebudou spěchat. Rozhodně nejsem zastáncem zbytečné tvrdosti, ale v případě, že se někdo odmítá podrobit příkazům policie, je zvýšená tvrdost na místě, protože pouze tak bude mít policie respekt, což je základem její úspěšné práce. Opakované kritizování policejních zákroků, povede k tomu, že policie bude ztrácet respekt a policisté se budou obávat zakročit.   „Drbani“ získají stále větší jistotu, že se jim nemůže nic stát a budou ve svém jednání stále drzejší.