Rubriky

Není krtek jako krtek

Krtek, náhodňák nebo prostě náhodný výstřel, několik výrazů pro výstřel, který se odehraje nezávisle na vůli střelce. Střelec vystřelit nechce a myslí si, že nevystřelí jenže…. Je to věc nepříjemná a nemělo by se to stávat, ale čas od času k tomu dojde. Sám jsem měl za těch třicet let co pracuji se zbraní náhodňáky dva a do dnes si je přesně pamatuji. Osobně si myslím, že velmi mnoho střelců si někdy náhodňák dalo, včetně mých bývalých kolegů. A pokaždé to bylo způsobeno chybou nebo neodhadnutím situace. A vždy k tomu došlo na střelnici nebo ve výcvikovém prostoru. Nikdy se to nestalo na veřejnosti nebo při ostré akci. Proč? Protože speciálně v těchto dvou případech jsme vždy se zbraní pracovali obzvláště opatrně a vše jsme několikrát kontrolovali. Byli jsme k tomu vždy vedeni i kvalitním výcvikem a také tím, že vždy jsme dodržovali pravidla.

Zpráva o náhodném výstřelu policisty v mateřské škole mě proto dost překvapila. Většinou se zastávám policistů, ale v tomto případě nějak nemohu. Já si fakt neumím představit co se stalo, že vystřelil v mateřské školce na přednášce. Kdyby tam byl zasahovat proti nějakému zločinci a ve stresu by vystřelil, pochopil bych to. Ale výstřel na přednášce pro předškolní děti je něco trochu jiného. Na závadu na zbrani to taky nevidím. Moderní zbraně jsou konstruované tak, že sami o sobě nevystřelí, ale vyloučit to nelze. Každopádně to nejvíc vidím na neodbornou manipulaci, a ještě v krajně nevhodném prostředí.

Nechci do toho chudáka policisty víc šťouchat, jsem si jistý, že už teď toho má plnou hlavu. Je však pouze on viník? Není chyba i někde jinde? A tím někde jinde mám na mysli sytém výcviku ve střelbě. Když jsem začínal u URN, tak střelecký instruktor přinesl nějaký výzkum z USA.  Bylo tam nasáno kolik by měl policista vystřílet měsíčně, aby si udržoval střelecké návyky:  1500-2000 ks munice měsíčně. A kolik vystřílí řadový policista měsíčně u nás? Myslím, že se ani nepřiblíží k těmto počtům.  Nechci toho policistu obhajovat, udělal fakt obrovskou chybu, ale jediným důsledkem by nemělo být jeho potrestání, ale i změna koncepce výcviku, abychom se podobným excesům dokázali vyhnout.