Děkujeme, svoje jste udělali a teď jděte do p….

Kurdské bojovníky začal svět vnímat po invazi Islámského státu do Iráku. Zatímco Irácká armáda se podělala strachy, utíkala ze svých pozic do centra Iráku a politici se dohadovali, jak je to možné a kdo za to může, Kurdové bojovali.  Byli jediní, kdo byl schopen zastavit útočící islamisty. Tehdy poprvé se svět blíže setkal  se jménem Pešmerga, příslušníkem kurdských milicí působících v Iráku. Byli to právě tyto jednotky, které dokázali zastavit do té doby neporazitelné bojovníky ISIS a jasně jim říct. „Stop, tady končíte hoši“.  Byli jedinou vojenskou silou, která dokázala ISIS nejenom vzdorovat, ale postupně islamisty i vytlačovat zpět z jejich pozic. Postupně jsme jim začali tleskat a také podporovat. Každému kdo se zajímá o situaci V Iráku a Sýrii je jasné, že bez kurdských Pešmergů a bez Kurdských milicí YPG a YPJ by Islámský stát nebyl tam kde je a situace v Iráku by vypadala jinak, pokud by Irák ještě vůbec byl.

O to je smutnější, jak se ke Kurdům stavíme nyní, když už je v podstatě nepotřebujeme, protože Islámský stát je na ústupu. Koncem září bylo v iráckém Kurdistánu vyhlášeno referendum o nezávislosti. Jedním z hlavních důvodů bylo i to, že Bagdád po vzniku ISIS přestal dávat 17 % rozpočtu kurdské vládě. Takže vláda v Kurdistánu se dostala do velmi svízelné situace. Kurdští pešmergové jsou nuceni dva týdny bojovat a dvy týdny se věnují svým civilním profesím, aby měli z čeho uživit své rodiny . O těchto problémech Kurdů spojenci dobře vědí a stále slibují, že zatlačí na Bagdád, aby plnil iráckou ústavu, bohužel bez odezvy.

A co se stalo dál poté, co si v referendu odhlasovali samostatnost?  Celý svět se ke Kurdům otočil zády a od situace v Iráckém Kurdistánu se distancoval. Zatímco Turecko, Irák a Irán vyvíjí obrovský tlak na Kurdy, pod pohrůžkou různých sankcí až po faktické útoky Irácké armády na Kirkuk , tak svět mlčí.  A tak Kurdové opět bojují proti americkým zbraním. Dříve to byli zbraně, které ISIS ukořistil Irácké armádě a nyní jsou to americké zbraně, které Iráčani  používají v boji proti Kurdům. Co mají Kurdové ještě udělat, aby je svět začal vnímat?