Nemuž, to je zvláštní novotvar, se kterým jsem se poprvé setkal, když z ideové konference Strany zelených unikl prezentační slide, kde byl tento výraz použit.  Mladí zelení se učili, jak určit pořadí diskutujících na stranických konferencích: „Upravení přednosti v diskuzích (priorita č. 1 jsou nemuži, priorita č.2 jsou nové členky, poté mluví ostatní)“. Tolik citace. První, co mě napadlo, byla otázka, co je to proboha za nesmysl.  Druhá věc, která mě napadla (jako vážně!) byla, že se zřejmě jedná o vnitrostranickou přezdívku pro předsedu strany Matěje Stropnického, který si touto formou chce zajistit prioritu v diskuzích a nechce natvrdo říkat, že Stropnický bude mluvit první. Přiznejme si, že při pohledu na tohoto člověka je výraz nemuž celkem adekvátní jeho zjevu. Pak jsem si ale uvědomil, že zelení jsou vlastně vizionáři, a jako první připravují stranickou politiku na příchod nové skupiny lidí. Skupiny nemužů a nežen.

Při pohledu na vývoj společnosti se obávám, že nás nic jiného nečeká. Postupně dochází k potlačování tradičních rolí ve společnosti a jejich nahrazování čímsi novým, co se zcela vymyká mému chápání.

Role ženy jako matky, je kritizována a napadána, že vytváříme genderový stereotyp. Reklamu na řasenku dělá chlap. Muži bojují za právo na „mateřskou dovolenou“ a ženy se snaží močit ve stoje za pomoci jakýchsi trychtýřů. A podobných příkladů bychom našli mnohem víc. Otázkou pouze zůstává, kam až to půjde, a kde to skončí. Začnou vědci bádat na genetické úpravě lidského těla, aby muž mohl být oplodněn ženou? Pak bychom totiž konečně mohli dosáhnout plné genderové rovnováhy, po které někteří volají, protože se ji zdá tradiční rozdělení společnosti nevyvážené.

Má snad  Strana zelených více informací, než ostatní, a dopředu se připravuje na příchod nemužů a nežen? Přichází snad doba, o které se Sibyla zmiňovala ve svých proroctvích? „Ženy svých sukní odloží a sukněmi se muži odívati budou“, stojí psáno. Nebo se jedná pouze o výkřiky malých skupin, které se snaží zviditelnit za každou cenu a využívají toho, že divní všeho druhu mají zelenou, zatímco většina „normálních“ mlčí? Nevím. O čem jsem ale přesvědčen je to, že pokud se tento trend nezastaví, tak je naše společnost, jak ji známe, na cestě do p…..

 

Lumír Němec    http://www.thortac.com/