Žalobu na neplatnost zbraňové směrnice smetli ze stolu. S čím přijde Brusel dál? A koho se to může týkat?

Česká republika definitivně prohrála žalobu na neplatnost tzv. zbraňové směrnice. Soudní dvůr Evropské unie tak zamítl českou žalobu kvůli platnosti směrnice zavádějící přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. A co bude dál, jaké jsou možnosti a koho se to může týkat? Paradoxem je, že směrnice navržená EK jako „proti teroristická“, nemá s terorismem co dělat. Naopak zpřísňuje pravidla pro legální držitele zbraní.

Můžeme směrnici odmítnout a čekat co Evropská komise udělá, což je ovšem podle vyjádření vlády málo pravděpodobné. Vláda na to nemá kuráž. Premiér sice říká, že nám Evropská komise nebude říkat, jak máme vykládat české zákony a co máme dělat, to se ovšem týká pouze jeho kauz a střelci s jejich požadavky mu jsou celkem volní.

Budeme implementovat sněmovní tisk č. 92, což je mininovela zákona o zbraních a střelivu. Co se změní touto implementací? Nově budeme muset registrovat poplašné a signální zbraně, znehodnocené zbraně a reprodukce historických zbraní, pokud jde o jedno a dvouranové předovky. Samonabíjecí zbraně, které jsou upraveny ze zbraní samočinných, budou zakázány nebo povolovány pouze na výjimku. Budou zakázány krátké samonabíjecí zbraně, které umožní na jedno nabití vystřelení více než 21 ran a dlouhé samonabíjecí zbraně, které umožní na jedno nabití vystřelení více než 11.

Dále budou zakázány dlouhé zbraně se sklopnou ramenní opěrkou, jejichž délka při sklopení opěrky bude kratší než 600mm a také bude omezena kapacita zásobníků na 20 ran u krátkých zbraní a na 10 ran u dlouhých zbraní. Neprošel nápad Evropské komise na úplný zákaz „nejnebezpečnějších poloautomatických zbraní“, včetně všech z rodin AK-47 a AR-15 a zákaz soukromých sbírek útočných pušek. Nebyl přijat ani návrh Komise na omezení zásobníků také pro krátké poloautomatické zbraně jen na deset nábojů.

Do doby nabytí platnosti této novelizace, která se předpokládá na první polovinu roku 2020, platí zákon č 119 o Zbraních a střelivu a všechny změny se budou týkat nových majitelů zbraní, které si pořídí až po nabytí platnosti této novelizace. Současně pro stávající střelce platí přechodné ustanovení spojené s touto „mininovelou“.

Byť se jedná o změny, které se někomu mohou zdát být nepodstatné, tak z mého pohledu se jedná o otevření Pandořiny skříňky a nikdo nemůže vyloučit, s čím Brusel přijde příště. Když vidíme snahy o odzbrojování občanů v západní Evropě, tak bych se rozhodně nedivil, kdyby toto byl první krok a následovat budou další restrikce ze strany Evropské komise vůči majitelům zbraní (už dnes řešíme zákaz olova). Je tedy velmi důležité, aby byla přijata novela ústavního zákona, kde bude zakotveno právo na zbraň. Protože Ústava je nadřazena Evropskému právu a pak už nám může Brusel se svými omezeními ……………….

 

Zdroj : https://www.securitymagazin.cz/defence/zalobu-na-neplatnost-zbranove-smernici-smetli-ze-stolu-s-cim-prijde-brusel-dal-komentar-lumira-nemce-1404064464.html