Když nezabijete útočícího teroristu, zabije on vás.

Izraelský vojenský soud tento týden shledal vinným vojáka Elora Azariu, který loni zastřelil na zemi ležícího teroristu. Soudci ho uznali vinným za zabití. Za zabití hrozí podle izraelského práva až dvacetiletý trest. Výše trestu bude oznámena později, ale obhajoba už oznámila, že se odvolá. Tato zpráva rozdělila veřejné mínění nejen v Izraeli na dva tábory. Jedni jásají, že došlo k odsouzení vraha, druzí se vojáka zastávají, že jeho reakce byla oprávněná. A teď, kde je pravda?

Nejsem politik,  soudce ani jiný veřejný činitel, ale jsem bývalý voják, který má za sebou zkušenosti s bojem proti teroristům. Takže se k tomu vyjádřím z pohledu vojáka.

Celý incident se odehrál na kontrolním stanovišti (checkpoint), kde byla izraelská vojenská hlídka napadena dvěma muži s noži. Vojáci jednoho z nich na místě zastřelili, druhý zůstal po zásahu bezmocně ležet na zemi. Jeden z vojáků po chvíli nabil zbraň a muže usmrtil výstřelem do hlavy. Tolik stručný popis události.

Nejednalo se tedy o zastřelení bezbranného civilisty, ale teroristy, který se pokusil vojáky napadnout a zabít. K útoku také nedošlo náhodně na ulici, ale na kontrolním stanovišti, tedy na místě, které je zpravidla neměnné, a tedy útoky na tato stanoviště lze dobře připravit. Teroristé velmi často používají taktiku sekundárních útoků. Poté, co zaútočí poprvé a přilákají pozornost většího množství lidí, provedou sekundární útok, jehož následky bývají mnohem fatálnější, než následky prvního útoku. Ale co je podle mého názoru nejdůležitější je to, že zde bylo podezření, že zraněný terorista je vybaven sebevražednou vestou. A pro takové případy existuje jediné pravidlo: okamžitá eliminace teroristy (výstřelem na malý mozek), aby již nebyl schopen odpálit výbušninu. To byl zřejmě i případ Elora Azariu. Představme si situaci, kdy došlo k vražednému útoku, oba teroristé leží na zemi. Vzhledem k tomu, že nebyli pod kontrolou zbraní,  se zřejmě vojáci domnívali, že oba jsou mrtví. V tom někdo zakřičí, že tento se hýbe, možná že má na sobě sebevražednou vestu. Co uděláte jako voják, který to první zaregistruje? No vezmete zbraň a teroristu zastřelíte. Když to neuděláte, riskujete nejenom život svůj, ale život okolo stojících lidí.

Takže podle mého názoru jednal oprávněně a správně, byť pouze po shlédnutí videa se to tak jevit nemusí. Každopádně je třeba vidět celou věc v širším kontextu a zamyslet se nad hlubšími souvislostmi celého případu. Nenechat se ovlivnit pouze prohlášeními politiků nebo těch, kteří by problémy s teroristy chtěli řešit chlebem a solí.  Rád bych viděl tyto „jásače“ nad odsouzením vojáka, co by dělali, kdyby se terorista skutečně odpálil a zabil mnoho dalších lidí. To by byly všude odsuzující titulky, jak izraelský voják zklamal v akci, že zraněného teroristu nechal odpálit sebevražednou vestu a způsobil smrt nevinných, že armáda má s teroristy bojovat, a ne je nechat zabíjet naše děti, a tak dále, bla bla bla…

Když budete soudit vojáky za zabití teroristy jako vrahy, nakonec vám nezbudete nic jiného, než zvednout zadky ze svých židlí a jít se bránit sami. Jedině pak, tváří v tvář nepříteli, si uvědomíte, jakou jste udělali chybu. Ale možná už bude pozdě.