Pouhé zkoušky na zbrojní průkaz vás používat zbraň nenaučí

K použití zbraně v krizi je třeba další trénink. Řidičák také nepřipraví na řízení ve vánici.

Video Události, komentáře

„Důležité je, jak lidé ke zbraním přistupují. Je potřeba, aby si uvědomili, že když už mají zbraň, musí ji efektivně ovládat, aby s tou zbraní eventuálně mohli zasáhnout v nějaké krizové situaci,“ podotknul Lumír Němec v pořadu Události, komentáře.

„Srovnal bych to s řidičákem. Když si ho uděláte, naučíte se, jak auto rozjedete, zastavíte, jak s ním jedete někde v klidovém režimu. Nepřipravíte se na to, jak budete reagovat, když se dostanete do sněhové vánice nebo když dostanete smyk. Na to, abyste byl kvalitní a zodpovědný řidič a byl jste si jistý, že zvládnete i tuhle situaci, musíte na sobě dál pracovat,“ podotknul.

Lumír Němec

Stejně tak je to podle něj se zbraní. Když si ji člověk pořídí a složí zkoušky, tak ji umí bezpečně ovládat. Použití v nějaké krizové situaci ale vyžaduje podle něj nějaký další trénink. „Člověk by měl být už tak zodpovědný, že by měl vědět, že když s tou zbraní vystřelí pět ran za rok, tak když se dostane do krizové stresové situace, tak ji asi těžko zvládne,“ dodal.

Jako povinnost by to nestavěl, i když nějaký systém na způsob branné výchovy na školách by podle něj nebyl špatný. „Mám srovnání generace, jak to bylo před třiceti lety a dnes. Generace jde dolů,“ zmínil.

Zdroj http://www.ceskatelevize.cz/ct24/nazory/2166304-k-pouziti-zbrane-v-krizi-je-treba-dalsi-trenink-ridicak-take-nepripravi-na-rizeni-ve